22. 11. 2024 13:11
Týden ukrajinského filmu ... 27.11. - 1.12. v Praze
Program česky. V kinech Praha, Kino Atlas, Kino Ponrepo v Praze
Pondělí 27.11.2017 od 20:00 hod. - KINO ATLAS
Střemhlav
Režie: Maryna Stepanska, Ukrajina 2017
Antona právě propustili z léčebny, Káťa se chystá odjet do Berlína za svým německým přítelem, se kterým se seznámila během nedávné revoluce v Kyjevě. Oba jsou talentovaní mladí lidé, kteří ale své nadání nedokážou rozvinout, stejně jako nedokážou najít smysl života ve věčném boji s rutinou a entropií. Náhodné setkání však zásadně ovlivní jejich další osud. Střemhlav je příběh začínajícího křehkého vztahu dvou lidí, kteří patří k současné mladé generaci, jež se soustředí na řešení krátkodobých cílů svých každodenních životů. Historické události, na pozadí kterých se jejich vztah rozvíjí, prakticky nevnímají. Jejich přesným protikladem je Antonův dědeček – muž s vnitřní integritou a vůlí podřídit celý život jediné myšlence.
Úterý 28.11.2017 od 17:30 hod. - KINO PONREPO
Příbuzní /dokument/
Režie: Vitalij Manskyj, Nemecko, Lotyšsko, Estonsko, Ukrajina, 2016/ české titulky
Vitalij Manskyj, režisér narozený v dobách SSSR v ukrajinském Lvově, se po letech prožitých v Moskvě vrací jako ruský občan na Ukrajinu, aby zaznamenal změny, které v této zemi proběhly po Majdanu. Na příkladu vlastní rodiny, jejíž členové žijí v různých koutcích země, demonstruje, jak se občané jedné země mohou ocitnout na různých stranách barikád. Manskyj navštíví postupně své příbuzné ve Lvově, Oděse, v anektovaném Krymu i ve válkou postiženém Donbasu. I když hlavní linie příběhu je zasazena do současnosti, její vedlejší kolej ukazuje na hluboké kořeny rusko-ukrajinského konfliktu.
Úterý 28.11.2017 od 20:00 hod. - KINO PONREPO
Bílý pták s černým znamením
Režije: Jurij Iljenko, Ukrajina/SSSR, 1971
Syny chudého zvoníka Lese Dzvonara rozděluje nejen láska k dceři vesnického faráře, ale také jejich politické přesvědčení a státy, ve kterých se, aniž by opustili svou vesnici, ocitají. V době příběhu od roku 1937 do roku 1947 se vláda mění čtyřikrát. Kdo bude pánem těchtohor? Rumuni? Poláci? Sověti, nebo Němci? Z Petra se stane komunista. Orest odejde do hor a přidá se k Ukrajinské povstalecké armádě. Třetí bratr je mobilizován. Štěstí ale v této těžké době nenalezne žádný z nich.
I přes prvoplánovou prosovětskou rétoriku filmu se jeho autorům prostřednictvím symbolů a metafor podařilo zobrazit veškerou tragiku cizími impériemi rozervané Ukrajiny a ústy povstalce-psance Oresta vyjádřit antiimperiální proukrajinský postoj: „Jsou to mé hory, já jsem jejich pánem a já budu rozhodovat o tom, kdo tady žít bude – a kdo ne.“
Středa 29.11.2017 od 17:30 hod. - KINO PONREPO
Divocí holubi
Režie: Arkadij Nepytaljuk, Ukrajina 2017
Navštívit starou matku a upravit hroby blízkých je pro temperamentní trhovkyni Ljudku každoroční nemilou povinností. Na cestě taxíkem z města do poloopuštěné vesnice se však tentokrát její životní příběh protne s hned několika protagonisty. Protože se jedná o ukrajinskou provincii, nemůže tento příběh skončit jinak než osudovými zvraty a středně těžkými zraněními. Režisér Arkadij Nepytaljuk natočil komedii o osamělých lidech, kteří v postsovětské a postkoloniální zemi nemohou najít své místo, a zachytil v ní celou paletu lidského strachu, zloby a devastace země.
Čtvrtek 30.11.2017 od 17:30 hod. - KINO PONREPO
Leden-březen
Režie: Jurij Rečynskyj, Ukrajina, Rakousko 2017
Leden-březen je příběhem o lásce, nemoci, velkém zapomnění a smrti, která někde čeká. Kostru filmu tvoří dva paralelní příběhy. V nemocnici v Kryvém Rohu se těžce a zdlouhavě vrací k životu Rakušanka Hanna, která utrpěla vážná zranění při autonehodě na Ukrajině. Její matka Marta se ve Vídni postupně propadá do světa zapomnění Alzheimerovy choroby. Leden-březen je příběhem o lidské slabosti, ztrátě víry, naděje i lásky člověka, který se ocitl tváří v tvář neštěstí. Film měl premiéru v lednu 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Na rakouském filmovém festivalu Diagonale 2017 dostal cenu za nejlepší kameru.
Pátek 1.12.2017 od 20:00 hod. - KINO ATLAS
Červený
Režie: Zaza Buadze, Ukrajina, Litva 2017
V roce 1947 se v gulagu potkávají dva Ukrajinci. Danylo Červený je povstalec, který v řadách Ukrajinské povstalecké armády válčil za nezávislou Ukrajinu. Viktor Hurov je sovětský letec, který měl tu smůlu, že byl sestřelen nad nepřátelským územím a padl do zajetí. Po návratu byl odsouzen za dezerci a poslán do gulagu. Zatímco pro Danyla je Sovětský svaz přirozeným nepřítelem, Viktor pořád věří, že byl odsouzen omylem. V nelidských podmínkách, ve válce s kriminálníky i vedením tábora, obklopen zradou a zoufalstvím, se Danylo rozhodne zorganizovat v táboře povstání. Film Červený čerpá částečně z historických událostí, kdy se do gulagů dostávali lidé bojující se zbraní v ruce proti Sovětskému svazu. Jejich příchod zásadně změní rovnováhu sil tábora.