Sčítání překreslí mapu výborů pro menšiny

Při sčítání lidu v roce 2001 se k ukrajinské národnosti přihlásilo 22 112 lidí...

Jak se uvádí v článku Sčítání překreslí mapu výborů pro menšiny, zřizování v praxi selhává, při sčítání lidu je to dobrovolný údaj, přesto může na dalších deset let ovlivnit rozpočty obcí a měst. Řeč je o národnosti, která se kromě sčítání běžně nezjišťuje.

Její vyplnění na formuláři přitom může překreslit pomyslnou mapu výborů národnostních menšin a obcím uložit jejich zřízení a placení.  

Vesnice a města musí výbor pro národnostní menšiny zřídit, pokud se v nich při sčítání lidu k některé z nich přihlásilo nejméně 10 procent obyvatel. Kraje mají tuto povinnost při polovičním procentu obyvatel na celém svém území.

V praxi výbory řeší například podporu spolků národnostních menšin, dvojjazyčné nápisy nebo se spolupodílejí na komunitním plánování, tedy plánování rozvoje služeb pro skupiny znevýhodněných. Závěry výborů putují radním a zastupitelům.

V Česku fungují výbory pro národnostní menšiny při zastupitelstvech třiašedesáti obcí a měst. Jejich počet se ale už za pár měsíců může změnit. Zemi čeká po deseti letech nové sčítání lidu a ve formuláři také dobrovolná otázka na národnost. Právě její vyplnění rozhoduje, které obce, města a kraje musí výbory mít.

Poprvé se s požadavkem na výbory musely úřady vyrovnat při minulém sčítání. Tehdy povinnost vznikla pro 261 obcí, výbory jich ale zřídila zhruba čtvrtina. Oproti povinnosti žádný nevznikl například ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Libereckém kraji.

Více čtěte na http://zpravy.idnes.cz/scitani-prekresli-mapu-vyboru-pro-mensiny-zrizovani-v-praxi-selhava-12d-/domaci.asp?c=A110312_113338_domaci_hv.
14.3.2011 Zpravy.idnes.cz, hv, iDNES.cz

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace