22. 11. 2024 15:15
SBÍRÁNÍ PODPISŮ PRO DOPIS MLADÝCH IMIGRANTŮ, KTEŘÍ VYROSTLI V ČR
Multikulturní centrum Praha se snaží kvůli jednání Ústavněprávního výboru poslanecké sněmovny sesbírat co nejvíce podpisů
Multikulturní centrum Praha se snaží kvůli jednání Ústavněprávního výboru poslanecké sněmovny (program výboru zde: http://bit.ly/11XOuZL) sesbírat co nejvíce podpisů do 25.2.2013 včetně,ale je možné podepisovat i později...
V Poslanecké sněmovně se nyní projednává zbrusu nový zákon o občanství vizhttp://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=827&rss-cz=1).
U tzv. druhé generace migrantů má být jednodušší způsob získání občanství prohlášením.
Při splnění podmínek je na ziskání občanství tímto způsobem právní nárok.
Přesné podmínky jsou níže, ale hlavně se to týka těch migrantů, kteří nejpozději od svých 10 let žijí v ČR, získali trvalý pobyt a od svých 18 do 21 let pak mohou získat občanství ČR.
Co navrhujeme:
Jsme za to, aby bylo přechodné období - to znamená určitá doba po schválení zákona - po kterou by mohli žádat o občanství ČR tímto jednoduchým způsobem i ti, kterým už bude v době přijetí zákona 22 let a výše a splňují všechny ostatní podmínky (jsou v ČR od svých 10 let, atd.).
Týká se to i Vás?
Vyrostli jste v ČR, ale je vám více jak 21 let?
PRAKTICKÉ VĚCI:
Podpisy mladých imigrantů ze zemí mimo Evropskou unii podporujících tento otevřený dopis, prosím, sbírejte na čistý arch papíru:
- jméno tiskacím a podpis + je možné přidat do závorky, od kdy tu je člověk, který dopis podepsal či případně kolik let tu je. Nemusí ho podepisovat jen užší skupina mladých imigrantů, kteří spadají do kategorie lidí, kteří tu jsou od nejpozději 10 let, mají trvalý pobyt a v době platnosti zákona jim bude více než 21 let.
KDE SE DÁ PODEPISOVAT:
Multikulturní centrum Praha, Vodičkova 36 (Pasáž Lucerna) - z Vodičkové po patnácti metrech vlevo v pasáži zvonky, 3. patro
Člověk v tísni, Šafaříkova 24, páté patro, kancelář 522 - Program migrace, Praha
Sdružení pro integraci a migraci (sociální oddělení), Senovážná 2, Praha
PŘÍPADNÁ DALŠÍ MÍSTA BUDOU OZNÁMENA NA: https://www.facebook.com/events/335053003261190/
****
K získání občanství prohlášením pro tzv. druhou generaci imigrantů (z návrhu zákona a důvodové zprávy):
§ 34
(1) Prohlášením může nabýt státní občanství České republiky fyzická osoba nejpozději do 3 let od dosažení věku 18 let, pokud
a) má na území České republiky povolen trvalý pobyt1), - 15 -
b) nejpozději od věku 10 let se až k datu prohlášení nejméně dvě třetiny této doby oprávněně zdržuje na území České republiky,
c) nebyla pravomocně odsouzena pro trestný čin nebo provinění, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena.
(2) Prohlašovatel k prohlášení připojí
a) oddací list, doklad o vzniku partnerství, případně doklad o rozvodu manželství, doklad o zrušení partnerství, úmrtní list zemřelého manžela nebo partnera 8),
b) doklad o bezúhonnosti ve státech, ve kterých po dosažení věku 15 let pobýval nepřetržitě alespoň 6 měsíců.
(3) Za účelem prokázání podmínky uvedené v odstavci 1 písm. c) si správní orgán příslušný k přijetí prohlášení vyžádá podle jiného právního předpisu11) výpis z evidence Rejstříku trestů. Žádost o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů a výpis z evidence
Rejstříku trestů se předávají v elektronické podobě, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup. Správní orgán příslušný k přijetí prohlášení si dále vyžádá vyjádření ministerstva, které ověří délku povoleného pobytu2) prohlašovatele na území České republiky.
K § 34 - z důvodové zprávy
Dosavadní právní úprava neřeší problematiku nabývání státního občanství České republiky v případě nezletilých fyzických osob, které se narodily cizincům na území České republiky, popřípadě přesídlily na území České republiky společně s rodiči již v dětství, a mají tudíž úzké vazby k České republice od narození nebo od útlého věku.
Tyto osoby bývají označovány za tzv. "přistěhovalce druhé generace", pokud se narodily rodičům až po jejich příchodu do České republiky.
Ve většině případů jde o osoby, které jsou vzhledem k délce svého pobytu na území České republiky prakticky zcela integrovány do české společnosti.
Zájmem České republiky zůstává, aby závěrečná fáze jejich integrace byla úspěšně završena, což bude usnadněno možností zjednodušeného nabytí státního občanství České republiky.
Většina z původních 15 členských států Evropské unie již tyto otázky vyřešila ve své právní úpravě státního občanství tím, že umožňuje nabytí státního občanství přistěhovalcům druhé a třetí generace zjednodušeným způsobem, popř. ex lege (např. Rakousko, Belgie, Francie, Spolková republika Německo, Itálie, Nizozemsko, Španělsko aj.).
K tomu, aby bylo nabývání státního občanství České republiky umožněno fyzickým osobám, které v České republice po určitou dobu oprávněně pobývají před dosažením zletilosti, zavazuje Českou republiku i čl. 6 odst. 4 písm. f) Evropské úmluvy o státním
občanství.
Návrh umožňuje těmto osobám nabytí státního občanství České republiky zjednodušeným způsobem prohlášením. Jednou z podmínek pro učinění prohlášení bude povolený trvalý pobyt na území České republiky, aniž by byla stanovena jeho délka, a dále oprávněné se zdržování na území České republiky po dvě třetiny zákonem požadované doby.
Dále se vychází z předpokladu, že nemají být činěny rozdíly mezi osobami, které zde žijí od narození a těmi, kteří zde žijí od dětství, protože z hlediska jejich integrace do české společnosti je rozhodující absolvování alespoň poloviny povinné školní docházky v České republice (§ 36 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů) a následný pobyt na území České republiky do dosažení zletilosti.
Pokud jde o podmínku trestní bezúhonnosti, bude její splnění prokazováno výpisem z evidence Rejstříku trestů České republiky a dále dokladem o beztrestnosti ze státu (států), ve kterém fyzická osoba po dosažení věku 15 let pobývala nepřetržitě alespoň 6 měsíců.
V případě splnění stanovených podmínek bude na nabytí státního občanství České republiky podle tohoto ustanovení právní nárok.
Tento způsob nabytí státního občanství České republiky nevylučuje možnost uvedených osob nabýt státní občanství České republiky udělením ještě před dosažením zletilosti.
Na rozdíl od nabývání státního občanství České republiky udělením, kde je v případě nezletilé osoby třeba, aby žádost podali rodiče, a žádost se posuzuje i ve vztahu k rodinným vazbám nezletilé osoby, neboť je v jejím zájmu, aby měla stejné státní občanství jako její rodiče, v tomto případě se bude fyzická osoba moci po dosažení zletilosti zcela samostatně rozhodnout pro nabytí státního občanství České republiky, a to nezávisle na svých rodičích.