26. 11. 2024 08:20
Pomozte chránit novináře na Krymu Ukrajina, akce zahájena 14.3.2014, petice je stále aktivní
Amnesty International proto vyzývá k zajištění bezpečnosti a svobody pohybu pro novináře a další osoby na Krymu a to včetně lidí z pevninské Ukrajiny.
Pomozte chránit novináře na Krymu
Ukrajina, akce zahájena 14.3.2014, petice je stále aktivní
Nejméně pět lidí - novináře a aktivisty - zadržela skupina ozbrojených mužů u vojenského kontrolního přechodu poblíž Krymu. Po několika dnech v zajetí všechny zadržené propustili, podobná situace se ale může opakovat. Novináři přitom poskytují objektivní informace o aktuální situaci v celé oblasti. Amnesty International proto vyzývá k zajištění bezpečnosti a svobody pohybu pro novináře a další osoby na Krymu a to včetně lidí z pevninské Ukrajiny.
9. března 2014 byli fotograf Oles Kromplas, novinářka Olena Maxymenko a jejich řidič Jevhen Rachno zastaveni na kontrolním přechodu v Armjansku, 3 km od hranic Krymského poloostrova. Přechod podle výpovědí svědků obsadili pracovníci krymské bezpečností jednotky Berkut a ozbrojení muži v civilu a v kuklách bez jakéhokoliv označení. Ozbrojenci si říkali „krymská domobrana", měli střelné zbraně a nože.
Kolega zadržených, novinář Oleksij Byk, který jel společně se svým bratrem v jiném voze, dostal povolení jet dál, protože novinářův bratr bydlí trvale na Krymu. Později popsal Amnesty International, že během kontroly viděl dvě svázané ženy klečet na kolenou před svým autem. Vedle žen leželo oblečení, dokumenty, notebooky, obě plakaly. Ozbrojení muži jim vyhrožovali. Podle registrační značky auta zjistil, že jsou to Oleksandra Riazancevova a Kateryna Butkova, představitelky AutoMajdanu - kyjevské organizace, která během EuroMajdanu pořádala automobilové protestní akce. Kateryna Butková, tisková mluvčí organizace, měla na sobě označení „Press", což potvrzovalo její status novinářky. Když se Oleksij s bratrem půl hodiny po svém odjezdu na místo vrátili, auto jejich kolegů zmizelo a i ozbrojenci v kuklách byli pryč. Zůstaly tam ale obě svázané ženy. Oleksij okamžitě kontaktoval ukrajinská média.
V úterý 12. března odpoledne byli všichni zadržení propuštěni.
Pozadí případu
Krym je poloostrov, který leží na severu Černého moře. Většinu ho tvoří Autonomní republika Krym, samosprávné území, které je součástí Ukrajiny. Krymské město Sevastopol je zároveň v souladu s bilaterální smlouvou mezi Ukrajinou a Ruskem místem dislokace ruské černomořské flotily.
26. února 2014 se objevily první zprávy o střetech mezi proruskými aktivisty a podporovateli EuroMajdanu (protesty v Kyjevě, které způsobily pád vlády prezidenta Viktora Janukovyče) v hlavním městě Krymu i na dalších místech poloostrova.
V noci 27. února 2014 obsadily ozbrojené skupiny budovy místní samosprávy na Krymu. Objekty, které patřily ukrajinské armádě a flotile, převzaly pod kontrolu skupiny ozbrojenců v uniformách bez označení. Používaly také vojenskou techniku.
V Simferopolu byla ustanovena nová regionální správa, která vystupuje proti úřednické centrální vládě. Krymský parlament 27. února zvolil nového předsedu vlády autonomní republiky a to za přítomnosti neznámých ozbrojených mužů.
6. března Krymský parlament odhlasoval referendum. Obyvatelé Krymu v něm 16. března budou hlasovat o možnosti oddělení od Ukrajiny a připojení k Rusku. Oblast je plně pod kontrolou armády a dalších vojenských skupin.
Zdroj: http://www.amnesty.cz/pripady/cs/pripad/krym-pomozte-chranit-novinare