Dvojí život Přemyšle
Hrát roli strážce Schengenu vyžaduje od Polska notnou dávku obratnosti. Nechce narušit bratrské vztahy s Ukrajinou. Dějiny obou zemí jsou navzájem propojené. V Polsku žije ukrajinská menšina a naopak.
Jak se uvádí v článku Marianne Meunier Dvojí život Přemyšle, malé polské město ležící na hranicích s Ukrajinou je jednou z východních bran do schengenského prostoru.
Avšak obyvatelé na obou stranách hranice i nadále udržují úzké styky a díky benevolentnímu přístupu celníků se daří drobnému pašeráctví.
V časných ranních hodinách narazíte na zákazníka v bahnitých uličkách „ukrajinského trhu" v Přemyšli, města s 65 000 obyvateli, kterým protéká řeka San a které leží v Podkarpatském vojvodství 15 km od hranic s Ukrajinou, jen stěží.
Prodavač se zarudlými lícemi a světlou kšticí zdobí pult svého stánku. Vedle kapesních svítilen jsou naskládané plněné bonbóny, holicí břity a sklenice s husím sádlem. „Je to dobré proti vředům, mám to z kyjevských lékáren!" láká obchodník. Mozolnatou rukou ukazuje na etiketu v azbuce.
Tento zázračný lék, cigarety a legendární „vodka na rozloučenou" - je natolik silná, že může mít až smrtící účinky - jsou téměř jedinými ukrajinskými produkty na trhu.
Prodavač postávající před stánky se spodním prádlem vyrobeným v Turecku a Číně prohodí: „Ukrajinci sem už nechodí, už jsou tu jen polští prodejci."
Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se Přemyšl otevřela vůči sousední Ukrajině.
Cukr, benzín, tašky, alkohol... „Mravenci" na obou stranách hranice využívali cenových rozdílů a každý den proudili sem a tam s cílem prodat své zboží na druhé straně hranice bez administrativních průtahů.
Byl to způsob, jak si v této venkovské a slabě industrializované části Polska přilepšit.
Více čtěte na http://www.presseurop.eu/cs/content/article/746151-dvoji-zivot-premysle.
28. 6. 2011 La Croix, www.presseurop.eu, Marianne Meunier