Putinova rukojmí: političtí vězni Kremlu ... 19.3.19 Kampus Hybernská v Praze

+ diskuse Krym, pět let poté

- pořádá The Artivist Lab

- projekce dokumentárního filmu Putinova rukojmí: političtí vězni Kremlu a diskuse Krym, pět let poté

The Artivist Lab
Hybernská 4, 11000 Praha

19. 03. v 18:00h. do 20:30h.
Na Baru, Kampus Hybernská, Hybernská 4, P1.

Putinova rukojmí: političtí vězni Kremlu
Snímek polských dokumentaristů Bożydara Pająka a Piotra Malinowského vznikl s cílem upozornit evropskou veřejnost na skutečnost, že Rusko v současnosti z politických důvodů vězní zhruba sedmdesát občanů Ukrajiny. Jde o aktivisty hnutí Euromajdan, krymské Tatary, ale také obyčejné, kteří se dostali do soukolí mašinerie ruské moci. Ukrajinští političtí vězni v Rusku či na Krymu jsou drženi v nedůstojných a zdraví ohrožujících podmínkách. Mnozí se nacházejí v totální izolaci, jejich právo na kontakt s rodinou je mnohdy výrazně omezováno.

Film Putinova rukojmí mapuje osudy tří ukrajinských politických vězňů v Rusku: Pavla Hryba, Jevhena Panova a Bekira Degermendži.

Diskuse Krym, pět let poté
Na diskusi o současné situaci na Krymu vystoupí hosté společnosti Člověk v tísni:

Diljaver Memetov
koordinátor občanského sdružení Krymská solidarita. Syn politického vězně Remzi Memetova, odsouzeného ruským režimem v roce 2016 v Bachčisaraji za údajnou teroristickou činnost. Diljaver Memetov je profesí chemik, byl nucen přerušit postgraduální studium a vrátit se domů, aby podpořil rodinu, která zůstala bez živitele. Sdružení Krymská solidarita, které vzniklo v roce 2016 v reakci na represe ruského režimu na Krymu, tvoří aktivisté, právníci a příbuzní politických vězňů. Poté co byl v květnu 2018 uvězněn koordinátor Krymské solidarity Server Mustafajev, zastoupil jej právě Diljaver Memetov. Sdružení se podílí na podpoře rodin politických vězňů, zajišťuje předání potravin a dalších věcí vězněným, mapuje soudní procesy a informuje o nich na sociálních sítích, spolupracuje s médii.

Lutfie Zudieva, občanská aktivistka sdružení Krymská solidarita
Profesí učitelka, v roce 2016, kdy se na okupovaném Krymu výrazně zhoršila situace v oblasti lidských práv, se rozhodla represím čelit jako aktivistka. Snaží se upozorňovat na to, že současný režim na Krymu zneužívá zákony pro boj s terorismem a extremismem jako nástroj tlaku na všechny s odlišnými názory a postoji. Mapuje politicky motivované soudní procesy, řady z nich se účastní jako „civilní obhájkyně“, většina soudních jednání se přitom odehrává bez přístupu veřejnosti v rozporu jak s ruskými, tak mezinárodním právními normami. Má detailní přehled o většině případů politicky pronásledovaných a odsouzených na Krymu. Vzhledem k tomu, že na současném Krymu je nedostatek obránců lidských práv a novinářů, kteří by se věnovali této oblasti, podílí se Lutfie Zudieva i na vzdělávání aktivistů a žurnalistů.

Piotr Malinowski – nezávislý polský novinář, spolupracovník deníku Gazeta Wyborcza. Věnuje se tematice běženců, menšin a rovněž ukrajinských politických vězňů v Rusku. Spoluautor dokumentárního filmu Putinova rukojmí.

Diskuse bude vedena v ruském a anglickém jazyce.

Více na https://www.facebook.com/events/662967614157764/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace