22. 11. 2024 23:00
Týden za práva migrantů a migrantek, 12.-19.12, Praha - Brno - Pardubice
O migrantech a migrantkách se často mluví jako o těch, kteří „nám" buď něco berou anebo dávají. Pro migranty je těžké uniknout hodnocení toho, zda jsou nebo nejsou užiteční. V době ekonomického růstu je navezeme, v krizi ať zase zmizí.
O migrantech a migrantkách se často mluví jako o těch, kteří „nám" buď něco berou anebo dávají. Pro migranty je těžké uniknout hodnocení toho, zda jsou nebo nejsou užiteční. V době ekonomického růstu je navezeme, v krizi ať zase zmizí. V Týdnu za práva migrantů a migrantek, který se koná při příležitosti Mezinárodního dne OSN za práva migrantů, chceme běžné chápání braní a dávání ve vztahu k migrantům otočit. Migranti si berou svá práva a tím „nám" zároveň něco dávají - lepší demokracii. Je to demokratická praxe vyžadující úctu, píše americká filozofka Bonnie Honig. Nově se při ní rozdělují práva, privilegia a definuje společenství, ve kterém žijeme.
Víte, kolik migrantů je v ČR odkázáno na nevyhovující komerční zdravotní pojištění, které migrantům negarantuje přístup k potřebné zdravotní péči? Až sto tisíc. Za touto situací stojí lobby komerčních zdravotních pojišťoven. Týden má především podpořit Kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek, která usiluje o začlenění migrantů ze zemí mimo Evropskou unii do veřejného zdravotního pojištění. Také hodláme upozornit na hrozbu zrušení anebo rozmělnění lidskoprávní sekce na Úřadu vlády, která má i tak v současné době velmi slabé postavení. To může znamenat konec Výboru pro práva cizinců při Radě vlády pro lidská práva anebo jeho přesunutí pod Ministerstvo vnitro a tím pádem snížení jeho nezávislosti.
Za podporu Mezinárodního dne migrantů v rámci projektu Za veřejné zdravotní pojištění pro migranty a migrantky děkujeme Nadaci Open Society Fund Praha.
PROGRAM
Středa 12. 12.
Pardubice: Promítání filmu Obchodníci se zdravím (2012) a diskuse s tvůrci
9.00 Univerzita Pardubice, Aula Arnošta z Pardubic
Dva vietnamští filmaři, manželé Nghiem Quynh Trang a Do Duy Hoang, natočili krátký film o tom, jaké to je přijít k doktorovi jako cizinec s kartičkou komerční zdravotní pojišťovny. Ukazují na nesmyslnost systému komerčního pojištění pro migranty, který diskriminuje cizince v přístupu ke zdravotní péči a přivádí rodiny s dětmi do neřešitelných finančních potíží.
Pořádá: Most pro lidská práva
Brno: Zdravotní pojištění migrantů v ČR v obrazech
17.30 -19.30 Trojka, Dominikánská ulice 9
Slavnostní vernisáž výstavy ke Kampani za zdravotní pojištění migrantů a migrantek. Výstava představí originální grafické ztvárnění příběhů migrantů a migrantek, na které tvrdě dopadl současný nefungující systém komerčního zdravotního pojištění cizinců v ČR. Součástí vernisáže bude diskuze mimo jiné s ředitelem OPU, Martinem Rozumkem, vystoupení písničkáře Andreje Mukamaeva a ve druhé části promítnutí Obchodníků se zdravím.
Pořádá: NESEHNUTÍ a Organizace pro pomoc uprchlíkům Brno
Praha: Migrace, co to pro nás znamená? / MIgration: What does it mean to us?
17.30 - 20.00 Galerie Družina, Krymská 14
Diskusní večer spojený s promítáním krátkých filmů o migraci. Na debatu zveme autory filmů, pořadu Crossings na Radiu Wave, autory článků z webu Media4us a odborníky. V MU budou vystaveny fotografie ze soutěže Koktejl kultur.
Pořádá: European Alternatives - Transeuropa Prague a Multikulturní centrum Praha
Sobota 15. 12.
Praha: Exkurze po komerčních zdravotních pojišťovnách
14.30 Koněvova 32
Čeká vás krátká procházka po okolí pobočky Ministerstva vnitra, kde se vyřizují žádosti migrantů o pobyt anebo jejich prodloužení. V jejím okolí je řada služeb pro migranty včetně koupě pojistek u zástupců pěti komerčních pojišťoven. Proč musí mít někteří migranti komerční zdravotní pojištění? Kdo na něm vydělává a kdo na něm prodělává? Jak se liší jednotlivé komerční pojišťovny?
Pořádá: Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty, Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek a PragueWatch
Pondělí 17. 12.
Praha: Promítání filmů Lepší život (2012) a Obchodníci se zdravím (2012) s diskusí
20.30 Kino Světozor
Lepší život vypráví příběhy čtyř migrantů a migrantek z Ukrajiny, Vietnamu, Kyrgyzstánu a Moldávie, kteří si vybrali Českou republiku jako místo, kde chtějí žít a pracovat. Režisérem je Jan Látal. Film Obchodníci se zdravím filmařů Nghiem Quynh Trang a Do Duy Hoang je kritikou systému komerčního pojištění pro migranty.
Pořádá: Sdružení pro integraci a migraci
Úterý 18. 12.
Praha: MEZINÁRODNÍ DEN MIGRANTŮ
Klubovna v Dejvicích, na rohu ul. Generála Píky a Gymnazijní
18.30 - 19.45 Jak zlepšit postavení migrantů v ČR? Otevřená debata
20.15 - 20.45 Tashev Farhod a Meran Kasim - uzbecký buben a arabské písně
21.00 - 22.00 Koza na útesu - klezmer-punk
Výstava Zdravotní pojištění migrantů v obrazech
18. prosinec je spojený s Úmluvou OSN o ochraně práv všech migrujících pracovníků a členů jejich rodin. O této a dalších úmluvách, které Česko neratifikovalo, postavení migrantů v ČR a ve světě a migrantském aktivismu bude diskuse, která otevře celovečerní oslavu Mezinárodního dne migrantů. Zvou na ni migrační a migrantské organizace a další iniciativy. Vstupné dobrovolné.
Pořádá: Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Iniciativa Ne rasismu!, AMIGA
Středa 19. 12.
Praha: Happening za zahrnutí migrantů do veřejného zdravotního pojištění
14.30 VZP, Orlická 4
Pořádá: Iniciativa Ne rasismu!, Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek