22. 11. 2024 16:12
Plzeňský ArtCamp přivítal studenty z Ukrajiny i Spojených států
Snímky autorů z ukrajinské umělecké školy, nazvané Ukrajina 2010, které zachycují město a přírodu i portréty tamních lidí, si můžete ve vestibulu budovy Fakulty elektrotechnické prohlédnout až do 3. září.
4. srpen 2010, 08:00
Za poznáním vašich zahraničních vrstevníků nemusíte vážit cestu přes půl Evropy. Na mezinárodní letní školu umění ArtCamp přijedou oni za vámi. Během jednoho až tří červencových týdnů společně nahlédnete do tajů malby, grafických technik anebo třeba digitální fotografie. Pod vedením amerických lektorů.
Foto: Alena Nová, Topzine.cz Billboard vytvořený účastníky Artcampu
Odpočinek i příprava na přijímací zkoušky
Slunečné červencové dopoledne samo o sobě přivolává dobrou náladu. Na volném prostranství mezi univerzitními budovami zavládla letní pohoda. V hovorech kolemjdoucích studentů i vyučujících slyším víc angličtinu než češtinu.
ArtCamp se na Západočeské univerzitě koná pravidelně od roku 2005. Na své si zde přijdou jak příznivci klasických výtvarných oborů, jako je kresba, malba nebo ilustrace, tak zájemci o velmi populární oblast designu. Některé kurzy jsou šité na míru jako příprava na přijímací zkoušky na vysoké umělecké školy.
Přicházím k hlavnímu vchodu do budovy Fakulty aplikovaných věd a Fakulty strojní, v níž sídlí i Ústav umění a designu, a slyším pro změnu slovenštinu. Místo spěchajících davů tu jen sem tam někdo posedává na lavičkách.
Nejednoho chodce zaujme pohled na spanilou jízdu sportovně laděného elektromobilu, čerstvé dílo nadšenců ze strojní fakulty, tvarem nápadně připomínající vůz ze třicátých let minulého století. Potkávám skupinku mladých lidí s fotoaparáty. Že by první záblesky letní školy umění?
Favoritem ArtCampu jsou designové kurzy
Umělecká činnost člověka velmi obohacuje a rozvíjí. Přesto si říkám, kdo z nás asi v době prázdnin a dovolených namísto relaxace u tuzemských nebo zahraničních vod věnuje týden či dva svého vzácného volného času dalšímu vzdělávání? Sama jsem to nikdy neudělala. Vnímáním atmosféry ArtCampu pomalu poznávám, že jsem přišla o mnohé.
„V letošním roce se přihlásilo kolem 260 lidí. Jsou mezi nimi jak účastníci z České republiky, tak i lidé z Německa, Ukrajiny, Běloruska, Slovenska, Rakouska nebo Spojených států," uvedl mě do obrazu koordinátor ArtCampu Miroslav Popel.
Přiznávám, že účast Američanů, kteří za českou letní školou vážili cestu přes oceán, mne docela překvapuje. „Máme partnerství s univerzitou v Miami," vysvětlil mi můj průvodce. „Na základě toho sem účastníci přijíždějí. Nebo to jsou lidé, kteří se o umění zajímají a najdou si nás."
ArtCamp letos nabízí celkem 23 kurzů určených jak začátečníkům, tak i pokročilým výtvarníkům. „Kurzy jsou koncipovány tak, aby si tu každý našel to svoje. Účastní se jich poměrně široké spektrum lidí ve věku od šestnácti do padesáti let. Nejvíce se hlásí středoškoláci, co se chystají na přijímací zkoušky. Ale jsou tu i lidé, kteří se věnují umění a nemají ho vystudované. Přihlásila se i řada našich stávajících studentů," přiblížil Miroslav Popel.
Kurz základů animace v Autodesk Maya
Favoritem ArtCampu jsou každým rokem designové kurzy. Patří k nim jednak příprava na přijímací zkoušky pro obor design, dále design interiéru nebo fashion design. Veliký zájem je také o kurz základů digitální fotografie. Kurzy malby, grafických technik a digitální fotografie pro pokročilé vedou lektoři z univerzit v Miami a Houstonu.
Horkou novinkou je v letošním roce kurz 3D modelování v Autodesk Maya, kde se posluchači učí základům animace. Poprvé probíhají i kurzy zaměřené na grafické techniky nebo tvorbu loga. Zájemci o kresbu, malbu nebo fotografování v přírodě stráví aktivní dovolenou na plenérových kurzech v pošumavském Vimperku.
Barvy nanášíme i koštětem, říká výtvarnice
Ateliéry Ústavu umění a designu vidím poprvé, ačkoliv jsem během studia do univerzitního areálu v Plzni na Borech docela pravidelně chodila na různé přednášky. O tom, že suterén jedné z budov skrývá litografický stroj, jsem ale neměla ani tušení.
V litografické dílně si prohlížím čerstvé kresby na vyhlazených vápencích. Jsou na nich portrétní fotografie s pozadím dokresleným dle fantazie i motivy z přírody.
Kurz litografie pod vedením akademického malíře Mikoláše Axmanna
Veronika Gocová z Benátek nad Jizerou se výtvarné činnosti věnuje už od základní školy. Vystudovala propagační výtvarnictví a nyní má za sebou dva roky na Ústavu umění a designu. S litografií se setkala již během studia. Zaujala ji, ale neměla příliš času si tuhle výtvarnou techniku vyzkoušet. Do letního kurzu se přihlásila i proto, aby se rozhodla, jestli tímto směrem bude pokračovat dál.
„Určitě to pro mě bylo velice zajímavé a inspirativní," sdělila mi s úsměvem Veronika, když se posadila ke stolu, aby si na chvíli odpočinula. „Dozvěděla jsem se hlavně nové možnosti, nové techniky a materiály. Přístup k výtvarné činnosti mě velmi obohatil. Samotný přístup vyučujícího byl výborný."
Veronika zatím neví, na co se chce po škole zaměřit, jak ale dodává, když vyjde umělecká kariéra, bude ráda. „Určitě se budu věnovat nějaké výtvarné činnosti a možná i učení."
S nadšením mi ještě líčí ranní výtvarné rozcvičky, kde se učí vytvářet různé odstíny překrýváním čtyř základních barev. „Barvy nanášíme na velké formáty koštětem nebo štětkou. Je to velký odreagování, ale musíme se nad tím i zamyslet, aby to tvořilo nějakou kompozici." Pak už se ale rychle vrací ke své práci. Před obědem by ještě ráda dokončila rozpracovanou grafiku.
Ve volné chvíli se rozhlížím po místnosti a zkoumám, z jakého místa by se pohled na práci výtvarníků vyjímal na fotografii nejlépe. „Klidně si vylezte na stůl," bez váhání mi poradil lektor kurzu, akademický malíř Mikoláš Axmann. „Fotky z nadhledu jsou nejlepší." Co bych neudělala pro hezký snímek. Neváhám a lezu. Pohled na litografickou dílnu vypadá doopravdy zajímavě. Na ArtCampu je zkrátka pohoda.
Studenti z Ukrajiny přivezli výstavu fotografií
Dozvídám se, že univerzita v Miami není jedinou uměleckou školou, s níž má Ústav umění a designu dobré vztahy. „Letos už pošesté přijeli studenti z partnerské školy v ukrajinském Chersonu," upřesnil Miroslav Popel. „V galerii Nad schody právě probíhá výstava jejich fotografií." Snímky autorů z ukrajinské umělecké školy, nazvané Ukrajina 2010, které zachycují město a přírodu i portréty tamních lidí, si můžete ve vestibulu budovy Fakulty elektrotechnické prohlédnout až do 3. září.
Výstava fotografií studentů umělecké školy z ukrajinského Chersonu
Na letní školu umění zdaleka nepřijeli jen studenti, jak jsem původně čekala. Marie Haklová z Mariánských Lázní například po prázdninách uplatní nové dovednosti i ve své profesi. Výtvarnou výchovu totiž učí. „Na letní škole jsem podruhé, přivedla mě sem dobrá zkušenost s ArtCampem a potom velký zájem dostat se na kurz litografie," prozradila Marie. V minulém roce v Plzni absolvovala základy digitální fotografie a letos se ještě chystá na kurz krajinomalby do Vimperku.
„Účast na letní škole mě obohatila ve všem. Jak po výtvarné stránce, tak i lidsky," doplnila mladá učitelka. „Zvlášť na tomhle kurzu je silně cítit hravá výtvarnost. Je tu nejen zázemí, ale i vysoká odbornost. S tím se člověk nesetká úplně všude."
Organizátoři ArtCampu připravili pro účastníky i bohatý doprovodný program. Marie se například těší do knihovny Západočeského muzea, kde uvidí ukázky starých vzácných knih a tisků. „Aktivity se snažíme vybírat tak, aby byly atraktivní i v rámci jednotlivých kurzů, aby s nimi byly propojené," přiblížil Miroslav Popel.
Mezi tradiční akce patří prohlídka Pivovarského muzea a historického centra města, návštěvy výstav nebo pěší výlety po okolí Plzně. Odreagování ve víru hudby a tance nabízí každou středu ArtCamp párty.
Typografie pro začátečníky i pokročilé
Kurz typografie probíhá v počítačové učebně. Lektor kurzu z Ústavu umění a designu Jan Pelc zaplněné třídě trpělivě vysvětluje typografická pravidla. Posluchače učí pracovat s písmem a experimentovat v profesionálních grafických programech Adobe Ilustrator a Adobe InDesign. Na závěr kurzu se vytváří typografický plakát.
„Mají na výběr ze dvou témat. Připravil jsem jim citát Ludwiga Wittgensteina o filozofii jazyka. Cílem je vyjádřit obsah textu, jak ho sami chápou. Plakát musí být hlavně esteticky působivý. Jako druhé téma si mohli vybrat divadelní nebo filmový plakát zpracovaný jenom pomocí typografických prvků."
Tento kurz je vhodný jak pro ty, kteří už mají o oboru povědomí, tak pro úplné začátečníky. „Týden není dlouhá doba na to, aby účastníci pronikli do typografie, ale spíš si sami vyzkoušeli, jak s písmem pracovat," doplnil Jan Pelc.
Jitku Klasovou z Plzně přivedl na kurz typografie profesní zájem. Zpracovává stavební projekty a při tom potřebuje, aby kompozice stránky dobře vizuálně působila. „Písmo samo o sobě je velmi důležitý prvek, silně působí na člověka," přiblížila projektantka.
Kromě typografie se zúčastnila ještě kurzu světlo - nositel informací. Mně zní název podivně, Jitka je ale nadšená. „Světlo je v architektuře dalším stavebním materiálem. Kurz byl úplně úžasný, opravdu se mi tam hrozně moc líbilo. Otevřelo mi to další cestu ohledně architektury a interiéru."
Výtvarné činnosti se věnuje od dětských let, ale v současné době ne tak intenzivně, jak by si přála. I tak přiznává, že kreslením a malováním vyplňuje každou volnou chvilku.
S koordinátorem ArtCampu se shodujeme, že účast na letní škole je sice hodně přínosná, zvlášť když se člověk připravuje na přijímací zkoušky na umělecké obory, ale také finančně dost náročná. Ceny týdenních kurzů se pohybují od dvou do necelých pěti tisíc korun, za ubytování v Plzni platí účastníci ještě další dva tisíce týdně. Pro studenty může být právě cena velkou překážkou.
Jitka na druhou stranu poznamenává, že se na kurzu o světle setkala s klukem, který přišel akorát první den a pak už se neobjevil, ačkoliv měl všechno zaplacené. Náplň výuky zřejmě nesplnila jeho očekávání...
S podáním přihlášky do dalšího ročníku neotálejte
Přestože jsem do dění na ArtCampu nahlédla pouze na chvíli, i tak jsem poznala, že setkání a práce s lidmi, kteří mají společný zájem, dokáží člověka k tvůrčí činnosti velmi silně motivovat. Účastí na letních výtvarných kurzech se navíc nejen zdokonalíte po technické stránce, ale zároveň si tvořivou prací příjemně odpočinete.
Příznivce výtvarného umění a designu určitě potěší, že se mezinárodní letní škola umění ArtCamp uskuteční i v příštím roce, a to ve dnech 11. - 29. července 2011. Přihlášky se každoročně přijímají do poloviny května. U kurzů, o něž je největší zájem, si ovšem musíte s přihlášením pospíšit. Například designové kurzy se letos naplnily už v březnu. Více informací o ArtCampu naleznete na stránkách Ústavu umění a designu.