OSN odsoudilo anexi Krymu, Rusko mluví o morální výhře
Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci, která označuje ruskou anexi ukrajinského Krymu za nelegální akci a Moskvou podporované referendum o připojení poloostrova k Rusku za neplatné.
Dosavadní vyšetřování ukázalo, že většinu lidí v okolí kyjevského náměstí Nezávislosti zabily kulky vypálené z policejních zbraní.
Tvrdí to prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Dodal, že úřady strůjce masakru přivedou spravedlnosti.
Zadlužená Ukrajina se mezitím dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na poskytnutí dvouletého záložního úvěru ve výši 14 až 18 miliard dolarů.
Dění kolem Ukrajiny a Krymu v online reportáži.
Asi 1500 příznivců radikálního ukrajinského hnutí Pravý sektor se večer před parlamentem v Kyjevě dožadovalo okamžité rezignace ministra vnitra Arsena Avakova. Nacionalisté chtějí Avakovův odchod kvůli smrti jednoho z předáků Pravého sektoru Oleksandra Muzyčka, který tento týden zahynul při zatýkání.
Ukrajinská média zprvu informovala, že předák Pravého sektoru byl zabit ve stylu popravy, úřady ale tuto verzi odmítly s tím, že při zatýkání utrpěl smrtelné zranění. Okolnosti jeho smrti má vyjasnit zvláštní vyšetřovací komise, jejíž vznik dnes oznámil jeden z poslanců.
"Jsem přesvědčen, že dnešní důrazný hlas pomůže zabránit novým agresivním akcím," prohlásil šéf ukrajinské diplomacie Andrij Deščycja. Po hlasování pak konstatoval, že "naprostá většina států světa rezoluci podpořila".
"Skutečnost, že téměř polovina členů OSN odmítla podpořit rezoluci, je velmi povzbuzující," prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Dodal, že výsledek je "morálním vítězstvím ruské diplomacie".
Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci, která označuje ruskou anexi ukrajinského Krymu za nelegální akci a Moskvou podporované referendum o připojení poloostrova k Rusku za neplatné.
Rusko považuje výsledek hlasování za své "morální vítězství", neboť pro rezoluci se vyslovilo "pouze" 100 ze 193 členských zemí. Proti jich ale hlasovalo jen jedenáct. O úspěchu hovoří i západní diplomaté, neboť kvůli "agresivní ruské kampani" očekávali menší podporu.
Ukrajinský parlament na druhý pokus schválil protikrizový zákon, který počítá s úspornými opatřeními. Ty požaduje Mezinárodní měnový fond v rámci dohody o poskytnutí půjčky Kyjevu ve výši 14 až 18 miliard dolarů (279 až 359 miliard korun). Právní předpis podpořilo 246 poslanců, zapotřebí přitom byly hlasy nejméně 226 zákonodárců.
Rusko stáhlo k hranicím s Ukrajinou na sto tisíc vojáků. Podle agentury AFP to prohlásil šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij. Jeho údaj výrazně převyšuje Spojenými státy odhadovaných 20 tisíc vojáků a nejmenovaný činitel ministerstva obrany USA ho považuje za nadsazený.
"Ruské jednotky nejsou jenom na Krymu, jsou podél celé hranice. Jsou na severu, na východě, na jihu," důrazně upozornil podle francouzské agentury ukrajinský představitel. "Každý den, každou noc očekáváme rozsáhlý útok na kontinentální území Ukrajiny a připravujeme se na něj," dodal.