22. 11. 2024 14:16
Informace ze 4. zasedání Smíšené česko-ukrajinské komise
Dvoudenní zasedání komise bylo obohaceno o podnikatelské fórum s prezentací firem z Žitomyrské oblasti.
Více naleznete na portálu www.businessinfo.cz.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se dne 24. září 2010 setkal s náměstkem ministra průmyslové politiky Ukrajiny. Sergej Leonidovyč Bělinkij vede ukrajinskou delegaci na čtvrtém zasedání Smíšené česko-ukrajinské komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci. Dvoudenní zasedání komise bylo obohaceno o podnikatelské fórum s prezentací firem z Žitomyrské oblasti.
„Česká republika má zájem budovat vzájemně výhodné a pragmatické partnerství mezi českými a ukrajinskými podnikatelskými subjekty," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a dodal: „Pro další rozvoj bilaterální obchodní a ekonomické spolupráce je třeba dále zlepšit podmínky pro působení firem, kultivovat podnikatelské prostředí, odstraňovat překážky obchodu a snižovat administrativní zátěž na obou stranách. Jsem rád, že v rámci zasedání smíšené komise byl vytvořen prostor pro podporu regionální spolupráce formou prezentace Žitomyrské oblasti a vybraných žitomyrských firem na Česko-ukrajinském podnikatelském fóru."
Ministr Kocourek přijal ukrajinského náměstka ministra průmyslové politiky po podpisu protokolu ze zasedání smíšené komise, o jehož průběhu byl průběžně spravován. „Byl jsem informován o přípravě Programu průmyslové obnovy Ukrajiny," konstatoval ministr Kocourek a pokračoval: „Jsem přesvědčen, že české firmy by se bezpochyby rády zapojily do avizovaného programu. Česká republika má v tomto směru co nabídnout a v případě zájmu a odpovídajících podmínek na ukrajinské straně mohou být naše podmínky financování pro ukrajinské partnery velmi zajímavé."
Bilaterálním ekonomickým vztahům s Ukrajinou přikládá Česká republika velký význam. Ukrajina je jednou z prioritních zemí Exportní strategie České republiky. Obchodní výměna měla vzrůstající tendenci až do roku 2009, kdy se projevila globální ekonomická krize. „Výsledky vzájemného obchodu za sedm měsíců roku 2010 nasvědčují oživení oproti stejnému období roku 2010," konstatoval v průběhu dvoudenního jednání smíšené komise Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod, a dodal: „Obchodní obrat se zvýšil o více než polovinu, z toho náš vývoz o více než čtvrtinu. Jsem přesvědčen, že se brzy vrátíme na úrovně našeho vývozu v roce 2008, který byl v tomto ohledu rekordní." Hlavními položkami českého vývozu jsou již tradičně strojírenské výrobky, mechanické stroje, čerpadla, chemikálie a papírové výrobky, v dovozu převažují nepalivové suroviny.
Ve vzájemných daňových vztazích se uplatňuje Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Ukrajiny o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňových úniků v oboru daní z příjmu a majetku. Při uplatňování této smlouvy, podepsané v Kyjevě v roce 1997, nevzniká žádných problémů. Od května 2010 je v platnosti protokol o podpoře a vzájemné ochraně investic a k podpisu je připravena dohoda o vědeckotechnické spolupráci.
V průběhu 4. zasedání Smíšené česko-ukrajinské komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci potvrdila Česká republika strategický význam Ukrajiny jako partnera v oblasti energetiky. Česká strana potvrdila trvající zájem o projekty modernizace ropovodů a plynovodů včetně tranzitních systémů. Další příležitosti nabízí oblast vědecko-technické spolupráce. Nové společné projekty pomohou k dalšímu zvýšení konkurenceschopnosti obou našich zemí na mezinárodních trzích. Pro další zlepšení spolupráce je účelné hledat možnosti společného vývoje a výroby českých a ukrajinských firem.
Datum: 27.09.2010 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
Článek byl převzat z portálu www.businessinfo.cz.
foto: Žytomyr, cs.wikipeidaa.org
Zdroj: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/ukrajina/ukrajina-zasedani-mezivladni-komise/1000905/58423/