23. 11. 2024 05:50
Ignis na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici
Domovina - pořad národnostních menšin žijících na území ČR...
V sobotu 27.6.09 vystoupí pražská ukrajinská skupina Ignis v amfiteátru Zámek v pořadu Domovina - pořad národnostních menšin žijících na území ČR.
18.00 - 19.30 hod. amfiteátr Zámek
Mezinárodní folklorní festival - Strážnice
Každý poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Najdou zde zábavu i poučení, mohou zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Mnoho diváků se už po léta účastní hodnocení v populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a někteří z nich si v ní přímo i zatančí. Na každoroční setkání se vždy těší nejenom samotní návštěvníci, ale i desítky účinkujících od nás i ze světa, neboť festival je už tradičně místem setkávání přátel lidových tradic a zábavy.
Pořádání Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice je jedním ze základních úkolů Národního ústavu lidové kultury. Tento festival se poprvé uskutečnil v roce 1946 a od svého počátku měl charakter celostátních slavností. Během svého vývoje začal postupně představovat folklor nejen v jeho přirozené podobě, ale také v různých úpravách a stylizacích. Díky tomu dodnes zachovává bezprostřední kontakt mezi účinkujícími a diváky a zároveň umožňuje i živé zapojení návštěvníků do festivalového dění, například při finále již zmíněné Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.
Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru zájemci sledují rovněž ve vlastní budově zámku - již tradicí se staly hudební pořady v zámecké expozici lidových nástrojů.
Zahraniční soubory z blízkých i vzdálených zemí vystupují na festivalu už od roku 1957 a každoročně přinášejí divákům nové zážitky svými exotickými kroji, tanci a písněmi. Strážnický Mezinárodní folklorní festival získal statut festivalu CIOFF (Mezinárodní rady organizátorů festivalů folkloru a lidového umění), čímž se zařadil mezi vybrané celosvětové folklorní festivaly a již dvakrát se stal festivalem Středoevropského sektoru CIOFF.
Odborná porota na festivalu uděluje od roku 1983 čestný titul Laureát MFF Strážnice a Cenu MFF Strážnice za nejvýraznější autorský přínos při přípravě a realizaci pořadů. Pro každého návštěvníka je však tím nejcennějším jeho vlastní prožitek, proto je nejlépe přijet do Strážnice a prožít nezaměnitelnou atmosféru festivalu osobně. Jste všichni srdečně vítáni
Přímý přenos z MFF Strážnice 2009: Domovina
Datum vložení: 25. 6. 2009, 20:30 Autor: HelHáj Rubrika: Hudba
Z Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici letos přímým přenosem vysíláme pořad Domovina, který představuje národnostní menšiny - jejich život a kulturu. Vybrané soubory ukazují některé tradice lidové kultury národnostních menšin Němců, Bulharů, Řeků, Maďarů, Rusů, Ukrajinců a dalších žijících v České republice. Pořad na vlnách Proglasu naladíte v sobotu 27. června 2009 v 18 hodin.
Více o Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice 2009 zde
Mezi obyvateli České republiky najdeme vedle většinových Čechů také příslušníky mnoha národnostních menšin. Není jich příliš mnoho, ale svou kulturou a svými tradicemi výrazně obohacují naši společnost. Můžeme konstatovat, že vedle některých minorit, jež v českých zemích pobývají už řadu staletí a ani si dnes nedovedeme představit, že bychom je zde nepotkávali (jako např. Slováky, Němce, Židy, Poláky, moravské Chorvaty, Maďary či Romy), můžeme se setkávat i s občany často velmi rozmanitého původu. Z nich se však do společenského života země zapojují jen někteří. Jiní se soustřeďují spíše na ekonomické zabezpečení života své rodiny a zatím necítí potřebu nějaké reprezentace kulturního dědictví svého etnika. Je třeba to respektovat. Vždyť řada těchto osob žije v rozmanitém prostředí a často ani nemá možnost zapojit se do činnosti občanských sdružení své menšiny. Natožpak do nějakého folklorního seskupení. O to více je nutno vážit si těch, kdo tak činí a chtějí nejen předávat své tradice potomkům, ale mají zájem představit je i obyvatelům jejich nové země, jejich nového domova.
Jednou z mála příležitostí, kde tak mohou činit a přitom to má velký dosah, je jejich účast na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, festivalu, který náleží k předním evropským akcím svého druhu. Zde v pořadu „Domovina" mohou příslušníci různých minorit předvést vybrané ukázky svých lidových tradic jako významné složky svého kulturního dědictví. Tato příležitost pro n+ě může být pobídkou k dalším aktivitám, pro návštěvníky festivalu pak vítanou příležitostí k uchovávání, poznávání a prezentaci různých kultur. A tím samozřejmě i pobídkou k výchově a toleranci.
Přípravu programu „Domovina" a celého projektu zabezpečuje Sdružení Němců - Regionální skupina Hřebečsko za podpory Ministerstva kultury ČR. Pořad bude na amfiteátru Zámek.
PhDr. Jan Krist, autor pořadu (ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici)
Účinkující:
Ukrajinská kapela Ignis, Praha, vedoucí Viktor Rajčinec
Romský taneční soubor Merci, Brno, vedoucí Monika Balogová
Slovenský folklorní soubor Šarvanci, Praha, vedoucí Ján Repiský
Folklorní soubor Pálava a senioři, Mikulov, vedoucí Zlatislava Krůzová
Pěvecký soubor Sudaruška, Brno, vedoucí Jekaterina Michajlova
Maďarský folklorní soubor Köris, Brno, vedoucí Michal Chovanec
Polský folklorní soubor Zaolzi, Jablunkov, vedoucí Martin Filipczyk
Hřebečský taneční soubor, Moravská Třebová, vedoucí Irena Kuncová
Bulharský folklorní soubor Kytka, Brno, vedoucí Ing. Georgi Žilev
Rusínský folklorní soubor Skejušan, Chomutov, vedoucí Kateřina Romaňáková
Řecký taneční soubor Antigoni, Krnov, vedoucí Panojata Osladilová
Skupina Tiferet, Znojmo, vedoucí Ing. K.A.Richter
Zdroj: www.proglas.cz