Hudba kyjevských chrámů ... koncert 17.9. v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské
Soubor Alitea byl založen v roce 2006 na umělecké katedře Národní pedagogické univerzity v Kyjevě. Alitea (v překladu - pravda, skutečnost), který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl baroka ukrajins
kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, Kateřinská ul., Praha 2
Čtvrtek 17.9.2015 od 19:30
Hudba kyjevských chrámů
Vstupné: 250 / 210 Kč
Více informací:
http://www.svatovaclavske.cz/products/ct-17-9-svetlo-nestvorene/
Hudba kyjevských chrámů
Spiritualita pravoslavné církve, to je božská liturgie a ikona; tyto dvě stránky umožňují člověku stát se bytostně liturgickým. Historie liturgického zpěvu má svůj počátek v nebi, protože poprvé zazpívaly chvály na boží počest andělské chóry, tj. neviditelný duchovní svět stvořený Bohem ještě před vytvořením světa viditelného, materiálního.
Píseň andělů, která se rozléhala v čase tvoření světa, zní nepřetržitě dodnes a z andělských úst nevymizí nikdy, jen člověk, který ztratil neuposlechnutím Božího zákazu svou původní andělskou přirozenost a upadnul do pasti hříchu a smrti, není už více schopen tento nádherný zpěv slyšet a být jeho účastníkem, jako Mocnosti nebeské.
Jen pár vyvolených dostalo od Boha darem schopnost slyšet andělské chóry - Písmo Svaté vzpomíná mezi jinými proroka Izajáše (Iz 6,1-3) a sv. Jana Evangelistu, který měl tajemnou vizi na ostrově Patmos (Zj 1,9). Na rozdíl od liturgického zpěvu, jehož počátky, jak vidíme, přesahují daleko za hranice existence viditelného světa, hudba má svůj počátek na zemi, v konkrétním historickém momentu a její vynález Písmo Svaté spojuje s jedním z potomků Kaina - Jubalem - nazývajíc ho praotcem všech hrajících na citeru a flétnu (Gen 4,21).
Tak jak se liší původ zpěvu a hudby, rovněž důvody jejich existence jsou různé. Zpěv andělů plyne z bezprostředního nahlížení slávy Přesvaté Trojice povzbuzujícího celý neviditelný svět do neustálého oslavování Stvořitele a probouzejícího v něm neodolatelnou touhu hlásat milost, která se díky Božímu milosrdenství skrze anděly vylévá rovněž i na nás v podobě jejich nádherného zpěvu a zjevení - byť nepříliš častých.
Člověk si musí uvědomit, že když čte nebo zpívá posvátné texty, zrcadlí v sobě (stavem své mysli, hlasem, pohyby a celou svou bytostí), to, co je Věčné, což je Boží pravda, "slova věčného života" (Jan 6,68 ). Liturgický zpěv by měl být podobný rukopisu svatého mnicha - ikony, z jejíhož prohlížení se v srdci rodí pocit duchovní radosti.
Soubor Alitea byl založen v roce 2006 na umělecké katedře Národní pedagogické univerzity v Kyjevě. Alitea (v překladu - pravda, skutečnost), který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl baroka ukrajinského i západního. V základní sestavě souboru je pět zpěvaček (mezi nimi mimo jiné dvě dirigentky a jedna skladatelka). Alitea vystupuje na mnoha festivalech na Ukrajině, ale i v zahraničí (Slovensko, Polsko, Česká republika a další).