Hladomor: stalinská kolektivizace a sovětská tragédie 1929-1933... 7. března 2013
Ústav pro studium totalitních režimů zve na seminář ...
Ústav pro studium totalitních režimů zve na seminář Hladomor: stalinská kolektivizace a sovětská tragédie 1929-1933, který se uskuteční ve
čtvrtek 7. března 2013 od 17 hodin v ÚSTRu (Siwiecova 2, Praha 3 - Žižkov).
Na semináři vystoupí Václav Veber (Univerzita Pardubice), který popíše souvislosti a motivaci Stalinova příklonu ke kolektivizaci, David Svoboda (ÚSTR), jenž její dopady představí na příkladu Ukrajiny, a Slavomír Horák (FSV UK) s příspěvkem věnovaným Kazachstánu a Střední Asii.
Seminář bude pojednávat o jedné z největších humanitárních katastrof moderních dějin, zapříčiněné Stalinovou tzv. druhou revolucí.
Rozhodnutí zahájit na konci 20. let minulého století prudkou industrializaci sovětského impéria na účet zemědělského sektoru bylo pomyslným startovním výstřelem zahajujícím vládu stalinismu jako organizovaného teroru.
Rolnictvo bylo také první a nejmasovější složkou sovětské populace, proti níž vedla Stalinova garnitura úder.
Jeho podřízení sovětské moci prostřednictvím násilné kolektivizace vyvolalo na mnoha místech stav podobný občanské válce a vzápětí mělo za následek rozsáhlý hladomor, jenž různou měrou formuje historickou paměť postižených společenstev.
Václav Veber popíše a zhodnotí tuto Stalinovu politiku v historickém kontextu, David Svoboda ji představí na příkladu Ukrajiny a zamyslí se nad jejím genocidním charakterem a Slavomír Horák připomene doposud opomíjenou kapitolu Kazachstánu a Střední Asie.