Diplomatická roztržka mezi Českem a Ukrajinou pokračuje.
Češi se rozhodli Ukrajincům vrátit „úder“:
Jak vyplývá z článku Lidových novin, diplomatická roztržka mezi Českem a Ukrajinou pokračuje.
„Patří k diplomatickým zvyklostem, že v takových situacích platí pravidlo reciprocity. I v této záležitosti to tak bude," uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jak dalece roztržka poškodí česko-ukrajinské vztahy, ještě není v tuto chvíli jasné. Ukrajinci totiž ihned odsoudili českou reakci, incident tak nemusí skončit vzájemným vykázáním úředníků. Mohou přijít další odvetné kroky. „Ještě není jasné, co Ukrajinci sledují, kvůli tomu, že jsme udělili azyl, chtěli udělat bengál. Pátrám, jestli by byl ještě jiný důvod," komentoval napětí mezi zeměmi Schwarzenberg.
Úplnému zmrazení vztahů s Ukrajinci by se nicméně česká strana ráda vyhnula. Svědčí o tom skutečnost, že stále běží proces výběru nového českého velvyslance v Kyjevě a ministerstvo na tom nehodlá nic měnit. „Ukrajincům jsme již nabídli jméno, zatím se ale nevyjádřili," říká Schwarzenberg. Udržení diplomatických vztahů při životě je důležité už jen proto, že přes ukrajinské území do tuzemska proudí ruský plyn.
Ministerstvo zahraničí uklidňuje, že vykázání nebude mít dopad na provoz ambasády. „Takové události nepoznamenají turismus, vydávání víz ani podnikatelské aktivity," ubezpečuje mluvčí Vít Kolář.
Ačkoli česká strana trvá na tom, že odvolání diplomatů je odplatou za to, že Česko poskytlo azyl někdejšímu ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi, někteří bezpečnostní odborníci čtou situaci jinak. „Nelze vyloučit, že ze strany českých přidělenců došlo k nějaké chybě. Soudím, že jinak by Ukrajina vyhostila civilního diplomata," říká někdejší šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Ukrajinská rozvědka zadržela plukovníka Zdeňka Kubíčka a majora Petru Novotnou kvůli údajné špionáži minulý týden. Kolik lidí na oplátku vyhostí Česko, ministerstvo tají. „To zatím nemohu říct," uvedl ministr.
Autor: jas
Zdroj: Lidové noviny