Detence cizinců je často v rozporu s ústavním pořádkem i s mezinárodním právem“

Nejhorší je v praxi asi skutečnost, že cizinci, včetně žen či celých rodin s dětmi, jsou do tohoto jakéhosi vězení umístěni na základě rozhodnutí cizinecké policie. A soud zákonnost jednání policie přezkoumá až po dlouhých měsících, pokud v

Organizace pro pomoc uprchlíkům, o.s. vydala nedávno shrnující analýzu, která mapuje právní postavení cizinců zajišťovaných v detenci za účelem jejich nuceného vyhoštění z České republiky.

Z analýzy vyplývá, že ochrana některých práv zajištěných cizinců zůstává pouhou teorií. Nejhorší je v praxi asi skutečnost, že cizinci, včetně žen či celých rodin s dětmi, jsou do tohoto jakéhosi vězení umístěni na základě rozhodnutí cizinecké policie. A soud zákonnost jednání policie přezkoumá až po dlouhých měsících, pokud vůbec.

Podle analýzy, je v řadě případů detence cizinců i v rozporu s mezinárodním právem. OPU kritizuje zejména fakt, že za mřížemi pobývají až 6 měsíců nezletilé děti s rodiči, 3 měsíce pak nezletilé děti bez doprovodu rodičů, a to za administrativní přestupek, nikoli trestný čin. "Takto přísný trest - tj. odnětí svobody nepředpokládá trestní zákon pro pachatele celé řady trestných činů. " řekl Martin Rozumek, ředitel OPU.

Zcela nepřípustná z pohledu mezinárodního práva je česká přednost readmisních smluv před azylovým zákonem, takže velká část zajištěných cizinců je v současné době zbavena možnosti požádat v České republice o mezinárodní ochranu. "V současné době, kdy je uzavřena readmisní dohoda např. s Ruskem, které je každoročně jedním z hlavních porušovatelů lidských práv a tím producentů uprchlíků, je takový stav neudržitelný" doplnil Rozumek.
Analýza právního postavení zajištěných cizinců

Zdroj: http://opu.cz/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace