Z cizinců krev neteče
Navíc ministerstvo ani netvrdí, že by na volná místa po cizincích nastupovali čeští nezaměstnaní... Ministerstvo nemá žádnou analýzu toho, že by vytlačování cizinců pomohlo českým občanům...
Ministr Drábek dal pokyn úřadům práce, aby cizincům ze zemí mimo EU nevydávaly povolení na nekvalifikovanou práci.
A také aby cizinci žádající o povolení museli veškeré své vzdělání nostrifikovat, což je proces trvající měsíce až roky.
Předně cizinci, kteří pracovní povolení potřebují (většina cizinců, totiž ti s trvalým pobytem či z EU, povolení nepotřebuje), jsou již z trhu práce do značné míry vytlačeni. Ze 130 tisíc povolení k práci na začátku hospodářské krize na podzim 2008 již dnes zbývá jen zhruba čtvrtina.
Jasný pokyn k nevydávání pracovních povolení dalo ministerstvo práce již počátkem roku 2010.
Marně jsme tenkrát vysvětlovali, že je to nejen neetické, ale i nehospodárné, neboť každý zaměstnanec odvede i při minimální mzdě do veřejných rozpočtů částku 43 tisíc Kč. Kdyby stát nechal cizince pracovat, mohl být dnes o řadu miliard méně chudý.
Navíc ministerstvo ani netvrdí, že by na volná místa po cizincích nastupovali čeští nezaměstnaní.
Zřejmě dobře ví, že cizinci, jimž se nedovolí pracovat legálně, dělají - často tutéž práci - načerno. Ministerstvo nemá žádnou
analýzu toho, že by vytlačování cizinců pomohlo českým občanům. Jak řekl Výboru pro práva cizinců jeden vysoce postavený úředník, prý chtěli zahájit diskusi.
Pokyn ministra Drábka ale navíc přišel měsíc poté, co Nejvyšší správní soud vyslovil v průlomovém judikátu dva závěry. Jednak že pracovní povolení nelze zamítnout jen proto, že úřad práce eviduje mnoho nezaměstnaných (třeba totiž žádný z těch nezaměstnaných tu práci nepřijme), a dále že pokud se úřadu nepodaří místo obsadit uchazečem o zaměstnání, pak má cizinec na povolení právní nárok.
Ministr Drábek však nařídil úředníkům dělat přesný opak: pouze a jen proto, že je vysoká nezaměstnanost, jim vydávání povolení přímo zakázal s tím, že výjimku smí udělat jen samo ministerstvo.
Pracovníci úřadů práce, kterým již kolabují informační systémy, tak budou řešit ještě další dilema. Budou postupovat dle zákona a riskovat propuštění pro neposlušnost? Nebo budou poslušně vydávat nezákonná rozhodnutí, která však soudy zruší a vzniklá škoda jim bude moci být stržena z platu?
Snad to ale nebude tak hrozné. Ihned po vydání slavného pokynu se totiž ozvaly podnikatelské svazy, např. Agrární komora, že bez cizinců nesklidí.
A ministerstvo vydalo další pokyny, které předchozí pokyn prý "doplňují a upřesňují", fakticky však zcela mění. Vydávání pracovních povolení se opět připouští a u nostrifikace se má respektovat jejich "možná časová náročnost".
Zbývá se jen ptát, proč ministr celou kauzu spustil? Pokouší se odvést pozornost od svých skandálů? Nebo chce utěšit české nezaměstnané tím, že s cizinci bude zacházet ještě hůř než s lidmi bez práce?
Pavel Čižinský (Autor pracuje v Multikulturním centru Praha)
28.3.2012 Právo str. 6 Publicistika