Většina Ukrajinců na Ukrajině zdobí stromek až na Nový rok...

Pro Ukrajince nastává vánoční čas podle toho, k jakému náboženství se hlásí a jaké tradice ctí. Římští katolíci slaví jako Češi od 24.12. do 6.1. Pravoslavní a vyznavači řeckokatolické liturgie mají Vánoce od 6. do 19.ledna...

Pro Ukrajince nastává vánoční čas podle toho, k jakému náboženství se hlásí a jaké tradice ctí. Římští katolíci slaví narození Krista stejně jako Češi od 24. prosince do 6. ledna. Pravoslavní a vyznavači řeckokatolické liturgie mají Vánoce od 6. do 19. ledna.

Vánoční stromek na Ukrajině by měl být co největší, až ke stropu. Rodiny ho zkrášlují ořechy, jablíčky, bonbóny a ozdobami. Dříve se v pravoslavných domácnostech stavěl v pozdním odpoledni 6. ledna, kdy se slaví Svatý večer.

Od dob Sovětského svazu ale většina Ukrajinců zdobí stromek - jolinku - už k Novému roku. To je také čas pro nadílku dárků.

Na Svatý večer 6. ledna se rodiny scházejí u vánočního stolu, aby si připomněly narození Ježíška v Betlémě. Hospodyně připravují celkem dvanáct jídel, která symbolizují dvanáct apoštolů.

Po večeři chodí Ukrajinci koledovat. Zpívají, podobně jako Češi, písně Tichá noc a Narodil se Kristus pán. Tradiční ukrajinskou koledou je píseň Nova radosť stala.

Následující dny jsou také sváteční, 7. ledna se slaví Ridzvo Christovo, 8. ledna svátek Panny Marie a na 9. ledna připadá svátek Stepana.

Dne 14. ledna - na Nový rok (pravoslavný a řeckokatolický Nový rok) chodí koledovat chlapci. Na navštívené spoluobčany házejí pšeničná zrna. Ta mají přinášet bohatství a zdraví.

Na Štědrý večer, který připadá na 18. leden, se rodina opět sejde u svátečního stolu. Tentokrát se ovšem podávají pouze postní, tedy bezmasá jídla.

Svátky končí 19. ledna, kdy přichází čas pro Jordan - tradiční svěcení vody.

Ukrajinské hospodyně připravují speciální vánoční stůl

O Svatém večeru nesmí na tabuli chybět seljodka (slaneček), rožděstvěnskij kolač (obdoba české vánočky), postní boršč, tedy vývar s houbovými oušky (taštičky plněné houbovou náplní).

Tradičním vánočním jídlem je i několik druhů pirohů s různými náplněmi - bramborovou se smaženou cibulkou, bramborovou s tvarohem, bramborovou s kysaným zelím.

Podávají se i holubci - zavinutý zelný list s bezmasou náplní. Rozhodně je třeba servírovat sladký pokrm zvaný Kuťa. Jde o uvařená zrna pšenice, ochucený a tepelně zpracovaný mletý mák, med, nasekané ořechy a rozinky. Směs se zamíchá, lehce dochutí cukrem a podává na stůl.

Další ukrajinskou vánoční specialitou jsou i koblihy zvané pampušky. A také kompot uvařený ze sušeného ovoce - základem jsou jablka, švestky, hrušky. V některých regionech Ukrajiny se do vánočního kompotu dávají i sušené meruňky nebo sušené lesní plody.

Mezi 7. a 9. lednem se navštěvují příbuzní a známí. V té době už se podávají masité pokrmy. Na stolech nechybí šinka (šunka), pečené maso, huspenina, krovjanka (obdoba českých jelítek), placok (koláč s různou náplní).

Běžné jsou i nakládané okurky, rajčata, houby. A také pirohy a už zmínění holubci - nyní s masovou náplní.

středa 30. prosince 2009, 11:00

 Autor: http://www.novinky.cz/vanoce/182695-vetsina-ukrajincu-zdobi-stromek-az-na-novy-rok.html

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace