Ukrajina se stala laboratoří farmaceutických firem
Desetitisíce Ukrajinců na sobě každý rok nechají testovat dosud neschválené léky. Výsledky jsou různorodé. Někdy test končí záchranou nemocného, jindy ale pacienti pokus nepřežijí...
Desetitisíce Ukrajinců na sobě každý rok nechají testovat dosud neschválené léky. Výsledky jsou různorodé. Někdy test končí záchranou nemocného, jindy ale pacienti pokus nepřežijí, píše slovenský deník Sme.
Galina Sokolovová měla rakovinu a prognózy lékařů jí nedávaly šanci na uzdravení. „Metastázy se mi šířily dále a dále. Tak jsem souhlasila," popisuje svůj osud jedna z 35 tisíc Ukrajinců, kteří každoročně souhlasí s experimentální léčbou. „ Rok po tom, co na mě začali zkoušet nová lék, jsem narozeniny oslavila na lyžovačce. Ukrajinští lékaři nemohli uvěřit, že je to možné," prohlašuje žena, které se úplně uzdravila.
Farmaceutické firmy mají na Ukrajině ideální podmínky pro své testování. Kvalitní léčba je v zemi pro většinu lidí nedostupná, nemají na ní totiž peníze. Nevyléčitelně nemocní, pro které už ukrajinští lékaři nemohou nic udělat, jsou tak často ochotni k zoufalým krokům. Na rozdíl o západních zemí nemusí farmaceutické koncerny na Ukrajině léčeným za testy platit.
Jak uvádí portál Zpravy.e15.cz, na ukrajinských pacientech ročně vyzkouší asi 250 dosud nezaregistrovaných léků, v zemi působí i evropští a američtí obři jako GlaxoSmithKline, Pfizer, Hoffmann La Roche a Bayer. I představitelé farmaceutických firem ale připouštějí, že léčba pomocí neschválených preparátů není bez rizika a může skončit smrtí.
Více čtěte na http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ukrajina-se-stala-laboratori-farmaceutickych-firem-834100.
19. 7. 2012 Zpravy.e15.cz, bru