26. 11. 2024 00:11
Tetyana Temna ... studentka z Ukrajiny
Index studentky zlínské univerzity Tetyana Temna připomíná vysvědčení školáčka z první třídy. Průměrem 1,0 se jen tak někdo chlubit nemůže. „Ale já nejsem žádná šprtka, prostě mne baví se učit a ke zkouškám jdu, až to opravdu umím," vysvětluje se smíchem.
2. dubna 2010
Výkvět zlínských studentů: filmař, plavec i obuvnice
Co umí studenti zlínské univerzity? Natočit kvalitní horor, zlepšit život čínských diabetiků nebo i plavat rychleji než ostatní.
Index studentky zlínské univerzity Tetyana Temna připomíná vysvědčení školáčka z první třídy. Průměrem 1,0 se jen tak někdo chlubit nemůže. „Ale já nejsem žádná šprtka, prostě mne baví se učit a ke zkouškám jdu, až to opravdu umím," vysvětluje se smíchem Temna.
Studentka z Ukrajiny byla mezi oceněnými, kteří na letošním univerzitním Galavečeru převzali skleněnou sošku v podobě výřezu glóbu s citací Tomáše Bati: „Dělejme třeba sebenepatrnější věc, ale dělejme ji nejlépe na světě".
Třiadvacetiletá studentka, která dostala cenu i za svoje výborné komunikační schopnosti, žije ve Zlíně dva roky. Česky se dobře domluví. „Možná tu i zůstanu, to teď ještě nevím. Ale mám tady přítele, takže to možné je. Mám tu dokonce i práci, učím angličtinu," poznamenala Temna.
Galavečer, věnovaný ocenění těch nejlepších studentů univerzity, letos zorganizovali studenti fakulty managementu a ekonomiky společně se Studentskou unií v duchu třicátých let dvacátého století. „Byla to zlatá éra Baťů a doba největšího rozmachu Zlína," vysvětlila prezidentka Studentské unie Anna Zapletalová.
Číňanka a vojenské boty
Ukrajinka nebyla mezi třinácti oceněnými jedinou cizinkou. Fakulta technologická vyslala na pódium auly Čínanku Luming Yang.
„Její práce na řešení problému obouvání diabetiků v Číně a na projektu popsání obuvi světoznámé terakotové armády je výjimečná. Zkoumání této obuvi je důležité tím, že jde možná o vůbec první armádu, která kdy boty nosila. Na našem kontinentě to prý byla až armáda Alexandra Velikého," poznamenal děkan fakulty Petr Hlaváček.
Luming Yang na rozdíl od Ukrajinky češtinu příliš neovládá, a tak za ocenění poděkovala ve videomedailonku. „Cukrovkáři mají problémy s proporcemi nohou a jsou náchylnější k jejich zranění a otékání. Je dobré lidem pomáhat," vysvětlila mladá Číňanka svůj zájem o nezvyklý obor, kterému se věnuje.
Stejná fakulta ocenila i Lukáše Jiránka za návrh konstrukce a výroby testovací formy a navázání spolupráce s prestižní výzkumnou institucí v Německu, kde strávil sedm měsíců. „Ve spolupráci s německým institutem bude univerzita samozřejmě pokračovat," řekl Jiránek.
Večer plný emocí
Uznání účastníků Galavečera i celé školy si vysloužil Roman Žák, který získal cenu za šíření dobrého jména univerzity. Tělesně postižený mladík na vozíku dokáže počítač i programování na něm ovládat očima.
O svém postižení navíc bez zábran mluví a publikuje články v tisku. „Bariéry neexistují," prohlásil před publikem. Právě při jeho vystoupení byly znát na hostech Galavečera silné emoce. Žák však dokázal vážnou atmosféru zároveň odlehčit. Na otázku, co mu na univerzitě nejvíce chybí, odpověděl lakonicky: „Holky."
Fakulta Aplikované informatiky kromě Žáka ocenila i plavce Martina Tomáška, který školu reprezentoval výbornými výsledky na sportovní univerziádě i v dalších závodech.
„Jsem rád, že naši studenti jenom nesedí u počítače a neťukají do klávesnice," komentoval jeho úspěchy děkan fakulty Roman Prokop.
Přebírání ceny si užíval i filmař Robin Kašpařík, přestože pro něj v poslední době není potlesk nic nového. Díky svému hororovému snímku Seance si totiž v uplynulých měsících užil slávy dost.
„Na tvorbě filmu se podílela spousta dalších lidí, proto cena patří všem," řekl Kašpařík, jehož film ocenili organizátoři světových festivalů od Hollywoodu až po Kapské město.
V současné době už talentovaný mladík pracuje na dalším hororu, tentokrát na motivy povídek Stephena Kinga. „Díky doporučení nám autorská práva prodal za symbolický jeden dolar," poznamenal Kašpařík.
Letošní novinkou bylo nominování studentů za jednotlivé výjimečné činy a také týmové ocenění. To přezval úspěšný projektový tým ekonomicko-manažerské olympiády z Fakulty managementu a ekonomiky. „Olympiáda nemá v České ani Slovenské republice obdoby, zúčastnilo se jí téměř dvanáct set studentů," pochlubil se Radoslav Štefánek, který s pomocí dalších pěti studentů akci vymyslel.
Jan Filgas
Zdroj: http://www.sedmicka.cz/zlin/clanek?id=146395