Svoboda shromažďování na Ukrajině v ohrožení! ... petice je stále aktivní!!!
Záběry z kamer ukazují, jak strážníci Berkutu surově bijí protestující. Někdy za nimi utíkají, aby je mohli zbít.
Ukrajina, akce zahájena 3.12.2013, petice je stále aktivní
Kyjevská policie rozehnala pokojné demonstranty, kteří protestovali proti odmítnutí ukrajinské vlády podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. Podle svědků, s nimiž mluvila Amnesty International, vyzvali strážníci Berkutu demonstranty, aby se rozešli, protože demonstrace je „nelegální". Poté začali bít ty, kteří zůstali. Záběry z kamer ukazují, jak strážníci Berkutu surově bijí protestující. Někdy za nimi utíkají, aby je mohli zbít. Přibližně 35 lidí bylo zatím obviněno z výtržnictví podle ukrajinského administrativního práva a desítky lidí byly zraněny. Amnesty International požaduje okamžité vyšetření neoprávněného použití síly proti demonstrantům a vyzývá ukrajinskou vládu k respektování svobody slova a shromažďování.
Aktuálně k případu
22.1.2014
Přidejte svůj podpis pod výzvu ukrajinskému prezidentovi
Situace na Ukrajině se nelepší. Desítky zraněných a první oběti na životech - taková je bilance protestů z posledních dnů. Ukrajinská vláda navíc narychlo schválila několik zákonů, které výrazně omezují svobodu slova a shromažďování ukrajinských občanů a přináší řadu dalších restrikcí. Chceme proto ukrajinskému prezidentovi poslat výzvu, kde žádáme o jejich okamžité zrušení. Petici předáme i ukrajinskému velvyslanci v ČR. Pomozte nám, ať nasbíráme co nejvíc podpisů! Děkujeme.
21.1.2014
Ukrajina přitvrzuje - svoboda slova v ohrožení!
Nové ukrajinské zákony, které byly přijaty 16. ledna 2014, radikálně omezují svobodu slova a právo na svobodu shromažďování. Umožňují například trestní stíhání novinářů nebo aktivistů. Novináři riskují trestní stíhání za shromažďování a zveřejňování informací o soudcích a policistech včetně jejich rodinných příslušníků. Aktivistům hrozí vyšší tresty za porušení podmínek spojených s účastí na pokojných demonstracích. Podmínky se navíc zpřísnily a zvýšily se tresty za jejich porušení. Vláda získala větší pravomoc ke kontrole internetu a neziskových či náboženských organizací. Ty mají nově povinnost, podobně jako v Rusku, zaregistrovat se jako „zahraniční agenti", pokud získávají peníze ze zahraničí. Pomluva se stala trestným činem. „Schválením těchto zákonů vláda naprosto zastavila pokrok, který Ukrajina v průběhu posledních dvaceti let udělala v souladu s mezinárodními závazky v oblasti lidských práv,",upozorňuje Heather McGill, výzkumnice Amnesty International na Ukrajině. Více...
6.12.2013
Devíti demonstrantům zadrženým po protivládních protestech hrozí osmileté tresty!
Devět z lidí, které policie zadržela během protestů, čelí obvinění z výtržnictví a útoku na úřední osobu. Za to jim hrozí až osm let vězení. Soud zatím obviněné poslal na dva měsíce do vazby a zamítl požadavek na jejich propuštění na kauci. Mezi obviněnými jsou i vážně zranění lidé, kteří nezbytně potřebují lékařskou pomoc. Jeden z obviněných, Vladislav Zagorovko, osmatřicetiletý řidič kamionu a trojnásobný otec z města Brovary poblíž Kyjeva, se demonstrací zúčastnil, protože se chtěl stát svědkem „historických událostí". Zasahující policisté ho zbili a způsobili mu četná zranění - včetně zlomených žeber a odchlípení oční sítnice. Je držen ve vazební věznici v Kyjevě (SIZO) a nutně potřebuje operaci. Novinář Valerij Garutz pochází z Dněpropetrovska a v ulici Bankova byl, aby události zaznamenal pro noviny Litsa, v nichž pracuje. Policie ho napadla, když se po rozehnání protestů pomáhal starat o raněné. Amnesty International je přesvědčena, že tito lidé byli zadrženi neoprávněně a ve vazbě jsou v rozporu s právem na svobodu shromažďování a spravedlivý soud.
Pořádková policie ve velkém zakročila proti demonstrantům krátce po čtvrté hodině ranní 30. listopadu. Předcházeli ji pracovníci místního úřadu v nákladních autech, kteří na náměstí vezli vybavení k postavení tradičního novoročního stromu. Mluvčí Ministerstva vnitra v televizi uvedl, že rozehnání demonstrujících bylo provedeno kvůli nutným přípravám na novoroční slavnosti. Amnesty International požaduje okamžité, důsledné a nezávislé vyšetřování ve věci neoprávněného použití síly ze strany pořádkové policejní jednotky Berkut.
„Ráno došlo k násilnému rozehnání demonstrace. Ukrajinské úřady tím porušují právě ty zásady a hodnoty, k nimž dle svých slov směřují," řekla Heather McGillová, výzkumnice Amnesty International pro Ukrajinu.
Pořádková policie ve velkém zakročila proti demonstrantům krátce po čtvrté hodině ranní 30. listopadu. Předcházeli ji pracovníci místního úřadu v nákladních autech, kteří na náměstí vezli vybavení k postavení tradičního novoročního stromu. Mluvčí Ministerstva vnitra v televizi uvedl, že rozehnání demonstrujících bylo provedeno kvůli nutným přípravám na novoroční slavnosti.
„Mezinárodní lidská práva běžně dovolují omezit právo na shromáždění pouze v případě ‚naléhavé společenské potřeby'. Vztyčení novoročního stromu nemůže být považováno za dostatečný důvod k omezení práva na shromáždění," dodává McGillová.
Vasil Pančenko, architekt z Kyjeva, popsal Amnesty International své zážitky: „Viděl jsem, jak lidi mlátí. Bili je, i když spadli na zem. I mě shodili na zem a bili, stejně tak jako jeden pár poblíž. Pak nás sebrali a řekli, ať odejdeme."
Vasil později pomáhal jedné zbité ženě vyhledat lékařskou pomoc. Když hledali sanitku, zmlátili je znovu. Vasyl Pančenko byl obviněn z výtržnictví, protože bránil vzpřímení novoročního stromu. Stěžuje si na špatné zacházení ze strany policie. „Tady na Ukrajině neočekáváme kompenzace, ale chci, aby viníky našli."
Zubař Vasil Katola popsal, jak se dobré vztahy s jednotkami Berkutu v sobotu ráno najednou zhoršily: „Každý večer přišli strážníci Berkutu na demonstraci a byli milí, dokonce s námi pili čaj. Včera došlo k potyčce u špatně zaparkovaného auta. Jedné dívce tam upadla šála a strážník ji dokonce sebral! Ti, kteří přišli dnes ráno, byli velmi agresivní. Měl jsem strach."
Premiér Azarov v sobotu odpoledne prohlásil, že je hluboce znepokojen a rozčílen tím, co se v noci na náměstí přihodilo. Velitel kyjevské městské policie na sebe vzal zodpovědnost za nasazení Berkutu, ale řekl, že násilnosti byly důsledkem provokace.
Vysvětlení od těchto představitelů jsou nepřesvědčivá. Na záběrech nejsou vidět žádné důkazy provokace ze strany protestujících a každopádně se zdá, že nařízení k rozpuštění demonstrace bylo vydáno, než došlo k jakýmkoli provokacím.
Někdo se očividně rozhodl, že čeho je moc, toho je příliš, a protesty musí skončit. Toto rozehnání nelze ničím ospravedlnit ani nelze omluvit násilí, které bylo použito.
Zdroj: http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/ukrajina-svoboda-shromazdovani