Rada vlády pro národnostní menšiny se rozšíří o zástupce běloruské a vietnamské menšiny
K rozšíření Rady došlo na základě žádosti představitelů těchto menšin. Zástupci vietnamské a běloruské menšiny se jednání Rady účastnili od roku 2007, respektive od r. 2011, ale pouze v roli hostů.
Na návrh I. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, který je předsedou Rady vlády pro národnostní menšiny, a zmocněnkyně vlády pro lidská práva, rozhodla dnes vláda o začlenění zástupců běloruské a vietnamské menšiny do tohoto poradního orgánu vlády.
K rozšíření Rady došlo na základě žádosti představitelů těchto menšin. Zástupci vietnamské a běloruské menšiny se jednání Rady účastnili od roku 2007, respektive od r. 2011, ale pouze v roli hostů. Novými zástupci v Radě se stali Mgr. Adam Kalita z občanského sdružení Pahonia za běloruskou menšinu a RNDr. Huu Uyen Pham, CSc. z občanského sdružení Van Lang za vietnamskou menšinu.
Zastoupení v Radě neznamená, že by tímto národnostní menšina nově vznikla, nebo byla oficiálně uznána. Existence národnostní menšiny je objektivní fakt, který zaručují Listina základních práv a svobod a Zákon o právech příslušníků národnostních menšin každé skupině odlišných obyvatel, kteří projeví vůli být za národnostní menšinu považováni. O zastoupení v Radě tak může požádat každá menšina, která splní podmínky zákona o právech příslušníků národnostních menšin. Díky členství v Radě coby poradním orgánu vlády, se daná menšina může podílet například na formování státních politik, které se týkají národnostních menšin.
Jmenování nových členů předcházela širší společenská a odborná diskuze, do níž se vedle členů Rady vlády pro národnostní menšiny zapojili rovněž představitelé akademické obce, zejména Právnické fakulty UK v Praze. Zde působí tým odborníků na problematiku národnostních menšin. Dosavadní členové Rady, zástupci národnostních menšin, rozšíření Rady o nové národnostní menšiny podpořili.
V současné době tak má Rada vlády pro národnostní menšiny celkem 32 členů, z toho 18 členů zástupců příslušníků národnostních menšin, a to: běloruské, bulharské, chorvatské, maďarské, rusínské, ruské, řecké, srbské, ukrajinské a vietnamské, které v Radě zastupuje vždy jeden zástupce a zástupci menšin německé, polské, romské a slovenské, které mají dva zástupce. Vyšší počet zástupců zohledňuje skutečnost, že němčina, polština, romština a slovenština jsou chráněny jako menšinové jazyky podle Evropské charty regionálních či menšinových jazyků. Dalšími zástupci v Radě jsou představitelé veřejné správy.
Zdroj: Vláda ČR; 3. 7. 2013