Projekt Rodina Odvedle,

PŘIHLAŠTE SE DO LETOŠNÍHO ROČNÍKU

Projekt Rodina Odvedle, který Slovo 21, z.s. realizuje již od roku 2004, se ukázal nejen u nás, ale i v zahraniční, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců. Cílem projektu je vzájemné pochopení odlišných kultur a zlepšení vztahů majoritní společnosti s cizinci žijícími v ČR. Za dobu trvání projektu usedlo ke společným obědům 1446 českých rodin a rodin cizinců z třetích zemí.

PŘIHLAŠTE SE DO LETOŠNÍHO ROČNÍKU

V neděli 26.11.2017 ve 13 hodin proběhne setkání 50 rodin cizinců a 50 českých rodin na území celé ČR. Setkání rodin proběhnou formou společného oběda, a to vždy v jedné z domácností, která se ujme role hostitele, za přítomnosti asistenta. Před setkáním asistent osobně kontaktuje obě rodiny a podá jim informace o druhé rodině a o průběhu setkání. V případě potřeby by také měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud.

 Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí je ve své domácnosti. Rodiny tak budou moci ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především naváží kontakty.

 Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje že, myšlenka Rodiny Odvedle putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

 ROZHOVOR S ADIM HASANBAŠIĆEM, ÚČASTNÍKEM PROJEKTU

 Adi Hasanbašić ze Sarajeva žije se svou přítelkyní v České republice od září 2016. Aby se Adi v ČR necítil tak sám, seznámila ho kamarádka s projektem Rodina Odvedle, kterou již od roku 2004 pořádá Slovo 21, z. s. „Byla to pro nás skvělá příležitost se blíže seznámit s českou rodinou, její kulturou a zvyky, " vysvětluje Adi důvod své účasti v projektu.

 Máte již české přátele?

V České republice máme několik česko-balkánských přátel. Myslím, že i v rámci projektu - sekání s českou rodinou jsme získali další. Bylo to velice příjemné, komunikovali jsme v anglickém jazyce a návštěva trvala skoro šest hodin.

 Jaký byl oběd?

Oběd byl výborný, moc nám chutnalo. Rodina pro nás uvařila několik tradičních českých jídel, ale protože já i má přítelkyně jsme vegetariáni, tak je vařili bez masa. Hostitelé pro nás také připravili několik druhů sladkých jídel, pili jsme čaj a víno a poslouchali českou hudbu.

 Věděl jste dopředu, k jaké rodině jdete na návštěvu?

Asistent nám vše vysvětlil a o rodině podal základní informace, to samé získala i hostitelská rodina o nás - například to, že jsme vegetariáni, z jaké země pocházíme a zda máme děti.

 Jaký jste měl ze setkání dojem?

To setkání bylo fajn, zkušenost velice zajímavá. Určitě bych projekt doporučil i dalším lidem, kteří chtějí blíže poznat jinou kulturu a navázat kontakt. Podle mě je to výborný projekt a nápad, který by se měl ale opakovat častěji, třeba každých šest měsíců.

 Co Vás na české kultuře nejvíce překvapilo?

Pokud bych měl srovnat balkánskou nebo bosenskou kulturu s českou, tak podle mě jsou Češi více uzavření nežli my. Je pro mě někdy těžké u Čechů rozpoznat, zda se jim něco opravdu líbí nebo ne. Oni říkají například, že se jim něco líbí, ale jejich neverbální komunikace tomu neodpovídá. To je jeden z mých postřehů ve srovnání s naší kulturou.

 Zaujal Vás rozhovor s panem Adim? I Vy můžete prožít neobvyklé setkání, pouze přihlásit do projektu prostřednictvím formuláře na stránkách http://www.slovo21.cz/index.php/projekty-cizinci/rodina-odvedle/2-uncategorised/347-prihlaska-do-projektu-rodina-od-vedle. Na stánkách naleznete i více informací o projektu.

 TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace