Poslanci ulehčí vyhnancům z Podkarpatské Rusi snadněji získat odškodnění

Změna by měla pomoci hlavně potomkům bývalých legionářů, kteří tvoří velkou část neúspěšných žadatelů.

Poslanci kývli na úpravu podmínek, které musí splnit lidé žádající o odškodnění za své vyhnání z Podkarpatské Rusi na přelomu 30 a 40 let.

Zásadně rozšířili období, na které se bude zákon o odškodnění vztahovat.

Stávající norma nárok omezovala na lidi, kteří zde majetek zanechali od 5. listopadu 1938 do 18. března 1939 a oficiálně o něj pak přišli do 23. května 1945.

Nově by se poněkud kostrbatá formulace měla zjednodušit a stanovit, že nárok na odškodnění mají lidé, kteří od konce září 1938 do konce června 1945 museli na Podkarpatech svůj majetek nechat a už se pro něj nemohli vrátit.

Změna by měla pomoci hlavně potomkům bývalých legionářů, kteří tvoří velkou část neúspěšných žadatelů.

Na odškodnění stát původně počítal celkem s jednou miliardou korun, podle dostupných informací vyplatil pouze 127 milionů korun.

Po zmírnění podmínek by na odškodnění mělo dosáhnout dalších 240 lidí, kteří dostanou celkem 150 milionů korun. O peníze ale možná požádá až dalších sto lidí.

Jak uvádí portál  Zpravy.idnes.cz, bývalé Československo přitom v roce 1958 obdrželo od tehdejšího SSSR vyrovnání 920 milionů korun za ponechané nemovitosti.

Z toho ale bylo za komunismu nakonec vyplaceno jen 13 milionů. Komunistická vyhláška totiž omezovala rozsah náhrad z ideologických důvodů.

Více čtěte na http://zpravy.idnes.cz/poslanci-ulehci-vyhnancum-z-podkarpatske-rusy-snadneji-ziskaji-odskodneni-1b3-/domaci.aspx?c=A111213_181101_domaci_js.
13. 12. 2011 Zpravy.idnes.cz, Jiří Šťastný

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace