Nové číslo časopisu PŘES. Čtvrtletník o migraci a lidských právech. Hlavní téma — vzdělávání
Jaro ve znamení přijímaček, státní maturity, vysvědčení a zkouškového. Pokud je vám mezi šesti a pětadvaceti lety, jistě tušíte, o čem je řeč. Jak ale tyto školní a studentské záležitosti prožívají děti příchozích v ČR?
Jaro ve znamení přijímaček, státní maturity, vysvědčení a zkouškového. Pokud je vám mezi šesti a pětadvaceti lety, jistě tušíte, o čem je řeč. Jak ale tyto školní a studentské záležitosti prožívají děti příchozích v ČR? Na to jsme se rozhodli podívat v jarním čísle časopisu PŘES, které jsme věnovali tématu vzdělávání. Zde přinášíme krátkou ochutnávku toho, co v něm naleznete.
Hned na začátek vás do tématu zasvětí článek autorek z organizace META, o. s. p., která pro potřeby vyučujících zřídila stránky www.inkluzivniskola.cz. Dozvíte se v něm, jak probíhá začlenění příchozích do českého vzdělávacího systému od mateřských školek, po základní a střední školy. Mimochodem, věděli jste, že slohovou práci jakožto součást maturitní zkoušky z českého jazyka musí většina příchozích skládat za naprosto stejných podmínek jako rodilí mluvčí? Pohled z druhé strany, z pozice studentky, nabídne rozhovor s Dao Thanh Phuong alias Lenkou v rubrice Příběhy příchozích, ve které Lenka ze své perspektivy hodnotí mnohými kritizované české školství.
V poslední době rezonuje českými médii kauza možnosti zavedení volitelné výuky náboženství pro muslimské děti. A v některých kruzích způsobila, nepřekvapivě, velké pozdvižení. Celou událost uvádí na pravou míru Tomáš Janků a trefně dodává, že se jedná o klasický příklad toho, jak je problém, který ještě ani nestačil vzniknout, ostře diskutován. Nezůstaneme však pouze v českých lukách a hájích a podíváme se rovněž na události v ostře sledované Ukrajině. Jak se na události u svých jižních hranic dívá Bělorusko, to se pokouší přiblížit příspěvek Pavla Daňka. A při té příležitosti prozradím, že Ukrajina dostane prostor i v letním čísle zaměřeném na média. Netradiční perspektivu nabízí také rubrika Očima právničky, v níž se tentokrát podíváme na to, za jakých okolností (ne)mohou být teroristé uprchlíky. Rádi byste do kina, ale nevíte, na jaký film zajít? Pak zalistujte na stránky Kulturní rubriky, na kterých se Petr Suchánek svým specifickým způsobem zamýšlí nad filmem 12 let v řetězech.
Příjemné počtení vám přeje redakce časopisu PŘES!
Distribuční místa:
- Kavárna Tři ocásci, Gorkého 37, Brno
- Fairtradový obchod Na Zemi, Pekařská 22, Brno
- Knihkupectví na Fakultě sociálních studií, Joštova 10, Brno
- Multikulturní centrum Praha, Vodičkova 36, Praha
Zdroj: Migraceonline.cz; 1. 5. 2014