Centrum na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj
Pomáhá cizincům ze třetích zemí již od roku 2009
Od roku 2009 působí v Plzni Centrum na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj, které aktuálně sídlí na adrese Americká 39. Centrum bylo zřízeno Správou uprchlických zařízení Ministerstva vnitra a od svého vzniku pomohlo již několika tisícům cizinců ze třetích zemí řešit nejrůznější životní situace. Mimo kamenné pobočky v Plzni, mohou cizinci žijící v Plzeňském kraji využít i jedno z otevřených kontaktních míst v Tachově, Klatovech a Domažlicích.
Téměř každodenní náplní pracovníků Centra je poskytování sociálního poradenství. Návštěvníci mohou využít také bezplatné kurzy českého jazyka, kurzy pro nově příchozí cizince do ČR, právní poradenství, internetovou místnost i cizojazyčnou knihovnu. Jedním z prostředků integrace cizinců do většinové společnosti je také realizace kurzů sociokulturní orientace. Jejich témata vycházejí z aktuální poptávky. Jedná se například o zdravotní pojištění, daňové přiznání, pracovně právní vztahy, příprava na zkoušku k získání trvalého pobytu či občanství a mnoho dalších.
Cílem pracovníků Centra je pomáhat cizincům s integrací do českého prostředí ihned po jejich příchodů do ČR, ale také poradit v jednorázových obtížných situacích cizincům, kteří již mají v ČR například trvalý pobyt. Podmínkou cizince pro využití služeb Centra je legální pobyt na území ČR, tedy dlouhodobý a trvalý pobyt, dlouhodobé vízum nebo povolení k přechodnému rodinného příslušníka občana EU, přičemž stačí mít podanou žádost o jeden z těchto typů pobytu. Od roku 2016 mohou služeb využít také cizinci, kteří získali v ČR mezinárodní ochranu - tj. doplňkovou ochranu či azyl. V případě, že cizinec do této skupiny osob nespadá, bude odkázán na jinou službu v blízkosti jeho bydliště.
Nejen cizincům, ale i českým občanům je pak určena další nabídka služeb mezi které patří realizace přednášek pro studenty základních i středních škol, odborných konferencí pro veřejnost a multikulturních akcí zaměřených na poznávání cizích i českých tradic a kultur. Za všechny můžeme uvést například Rusko-ukrajinský večer, Indicko-nepálský večer, Vánoce zdaleka i zblízka či Mezinárodní fotbalové i volejbalové turnaje,.... V rámci programů těchto akcí mohou Češi poznávat odlišnou kulturu a cizinci se naopak seznámit s tou českou v neformální prostředí.
Centrum na podporu integrace cizinců nepůsobí jen v Plzeňském kraji. Od roku 2018 pokrývá síť integračních center celou Českou republiku. Veškeré informace, včetně chystaných aktivit naleznete na webových stránkách www.integracnicentra.cz nebo na Facebooku.