Alžběta Chmelařová: Jazyková situace na Ukrajině

Podle odpůrců zákon umožní žít na většině území Ukrajiny prakticky bez nutnosti znát oficiální jazyk a omezí jeho užití v důležitých institucích. ... Návrh zákona vnáší konflikt do všech sfér života ukrajinské společnosti.

Jak uvádí portál Rozhlas.cz, přestože se na Ukrajině zrovna odehrál fotbalový šampionát Evropy a fotbal, jak se rádo tvrdí, sbližuje, Ukrajina dokazuje, že fotbalový zápas dokáže národ sjednotit právě jen na oněch 90 minut a dobu následných oslav. Pro Ukrajinu se ale daleko důležitější zápas odehrává na politickém hřišti, a ne proti cizímu týmu, ale proti vlastním. Rozdělení Ukrajinců na dva soupeřící týmy je ale často stejně umělé jako ona mytická fotbalová jednota.

Opozice varuje před pokusy de facto zavést druhý oficiální jazyk a před degradací ukrajinštiny. Podle odpůrců zákon umožní žít na většině území Ukrajiny prakticky bez nutnosti znát oficiální jazyk a omezí jeho užití v důležitých institucích. Garance pro konsolidování ukrajinštiny jako jediného oficiálního jazyka by tak byly zásadně oslabeny. 

...

Podle předkladatelů zákona, kteří se zaklínají takzvanou Evropskou chartou regionálních jazyků, nejde o postavení ruštiny na úroveň ukrajinštiny, která i nadále bude plnit roli jediného oficiálního jazyka, ale právě o naplnění této Charty. Ta ale mluví o ochraně slabých jazyků a zejména ochraně před jejich zaniknutím. Na Ukrajině ale ruštině nic podobného nehrozí, navíc Charta je součástí ukrajinské legislativy. Paradoxně je to tedy Strana regionů, která dlouhodobě evropské normy porušuje a Ukrajinu Evropské unii jen vzdaluje, kdo se zaklíná nutností evropská pravidla dodržovat. A pokud by se chtěli opravdu brát za práva jazykových menšin, stačilo by se podívat do Ruska, kde jsou postupně zavírány a mizí ukrajinské školy a knihovny. 

Jenže zásadní problém navrhovaného zákona je hlubší, než otázka používání ukrajinštiny. Návrh zákona vnáší konflikt do všech sfér života ukrajinské společnosti. A to bez ohledu na to, že jazyková otázka v žádném případě Ukrajince ze spaní nebudí. Ukrajinská společnost vykazuje vysokou míru jazykové tolerance. Podle posledních průzkumů veřejného mínění tuto problematiku zařadili Ukrajinci až na 31. místo z 33 a za důležitou ji považují jen 4% dotázaných. Ukrajince daleko více trápí, že se u soudu nedoberou spravedlnosti, než jazyk, v jaké tam musí vystupovat.

 Více čtěte na http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/alzbeta-chmelarova-jazykova-situace-na-ukrajine--1082251.
4. 7. 2012 Rozhlas.cz, Alžběta Chmelařová

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace