Porohy 4/2009
Podzimní vydání Porohů vychází v době napětí – krize a předvolební situace ovlivňují společnost nejen tady v Čechách, ale zejména i na Ukrajině.
Podzimní vydání Porohů vychází v době napětí - krize a předvolební situace ovlivňují společnost nejen tady v Čechách, ale zejména i na Ukrajině.
Ale tentokrát rubrika Kronika společnosti je velmi pestrá, neboť se konalo hodně akci v prostředí ukrajinské menšiny v Čechách. Co je zajímavé a velice příjemně, že veškeré akce pokaždé jsou hodně navštěvované, projevují zájem čím dal víc občanů Ukrajiny pracujících v Praze. Především se těší akcím s tanečním programem, kterého se mohou také zúčastnit.
Třeba srpnový Den nezávislosti Ukrajiny se slavil v Praze nejméně třikrát - v Domě národnostních menšin u náměstí I. P. Pavlova, pak během diplomatické recepce v hotelu «Praha», a dále občanské sdružení «Rodyna» uspořádalo vlastní oslavu v prostorách základní školy v Holešovicích. Krátce po tom asociace ukrajinských pracovních migrantů «Berenyňa» připomněla v Národním domě na Vinohradech významného básníka a skladatele Volodymyra Ivasjuka, autora slavné písně «Červená Ruta». Neméně zajímavým byl večer o. s. «Skarb». Rozebíraly se tady migrační zákony a práva cizinců v ČR.
UIČR dokončila společný projekt záznamů různých lidských příběhu. Ševčenkův pomník a podstavec jsou konečně uznáni patřícími k architektuře Smíchova, i když Praha 5 musela zaplatit kvůli tomu malou pokutu.
Začátkem listopadu UIČR organizuje tradiční Dny ukrajinské kultury. Předčasné narozené dvojčata mohou stát hodně, přesvědčila se Ukrajinka, které měla porod v nemocnici Motol. UIČR ve spolupráci s IOM setkala se s jihočeskou studentskou mládeží, povídalo se o životě Ukrajinců v ČR a migraci. Lemkovský básník Bohdan-Ihor Antonyč se dočkal výstavy a publikaci sbírky českých překladů. Jazykový mýtus hory «Kozákov» láká mnoho turistů. Ukončuje rubriku sloupec Sport o ukrajinsko-českém basketbalovém zápasu.
Pražské zrcadlo vypráví o životu Ivana Sily. Legendárný, ale bohužel zcela zapomenuty v Čechách atlet a silák Ivan Fircak-Kroton, kterému ve 30 letech tleskala i anglická královna, zemřel v bídě pod pozorným dohledem NKVD. Nyní je ctěn doma ve své rodné vesnici Bilky u Iršavy na Zakarpatí. Památník nejsilnějšímu muži 20. století odhalil nynější nejsilnější člověk, také Ukrajinec Vasyľ Virasťuk.
Naše podnikáni zase přináší vyprávění o úspěšném Ukrajinci v Čechách. Zubařovi Vjačeslavovi Popovi podařilo se získat sympatie pacientů ve městečku Klášterec nad Ohři. Původem z rumunské vesničky na Zakarpatí, absolvoval zdravotní vysokou školu ve Lvově, měl vlastní ordinaci doma, pak v Sevastopolu, a konečné se zakotvil na severozápadě Čech. V nové zemí ve čtyřicítce zase zasedl za knížky, musel pracovat i zadarmo, a to vše kvůli tomu, aby složil nostrifikační zkoušky a obdržel povoleni k práci v českém zdravotnictví. Dalo by se říct, že nyní vlastním příkladem bouři české negativní stereotypy o Ukrajincích.
Nezávislost je věnována předvolební kampaně na Ukrajině. Ta oficiálně sice začala pouze uprostřed října, faktický trvala už dlouho před tím. Polsky autor Marcin Wojcechowski popisuje své dojmy z posledního výletu do Kyjeva. «Ona pracuje» - tyto slogany na podporu Julie Tymošenkové zaplnily zemi. A to tak, že se už objevily i neúplně seriozní kandidátky na prezidentský úřad, třeba krmička vepřu Lidija Vona („Vona" znamená ukrajinský „Ona"). Jinými kandidáty jsou známe postavy - Viktor Juščenko, Viktor Janukovyč, Arsenij Jaceňuk, Serhij Tihipko a další... „Není to tady tak špatně, - míní Ukrajinci, - až na ty politiky". Stručně zmíníme o 80-procentem pádu ve výrobě aut a jiných vozidel na Ukrajině, o kontrole Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) skeneru na slovenském železničním přechodu z Ukrajinou, o tom, jak za českou plynárenskou společnosti se ukrývá rusky Gazprom a jeho snahou je kontrolovat ukrajinské zařízení na skladování plynu, o poslanci parlamentu, který je podezřely z vraždy a kterého hledá Interpol, o krádeži obrazů malíře Erdeliho v Užhorodě...
Naše květy po všem světě jsou zaměřeny na dvě postavy diaspory. Kanaďan Stepan Horlač před 17 lety pěšky prošel celou Ukrajinu, a po cestě stavěl kříže. Jezdi do vlasti svých předků i nyní, teď otvírá nové knihovny. Australan Pavlo Lednej je také ukrajinského původu, vyučuje doma zeměpis, a přijel na svou „svatou zemi" s dospívajícím synem. „Rusko vás zničilo", - říká během rozhovoru s místní novinářkou na jezeře Synevyr.
Čtvrtá vlna jako vždy je věnovaná novinkám v oblasti migrace do České republiky. Ministerstvo vnitra navrhuje obnovení vydávání pracovních a podnikatelských víz, ačkoli ministerstvo práce zatím nesouhlasí. A tak ze zahraničních pracovníků se stávají často „studenty", pochybné školy dokonce vydávají jím i falešná potvrzeni - a to všechno jen kvůli legalizaci pobytu v zemi. Lvovský konzulát České republiky se ocitl uprostřed kauzy, když ho zažalovali žadatele o víza kvůli údajnému nezákonnému placenému objednáváni terminu podáni žádosti. Na Ukrajině je otevřena nová linka pro zahraniční pracovníky, nicméně ukrajinská společnost zatím není připravena diskutovat o migraci, píše se v další zprávě.
Kaleidoskop vypráví o básníkovi Dmytrovi Pavlyčkovi, který slaví 80 let. Zveřejňujeme jeho nové básně se sbírky „Čas", sbírky „Za nás!" (věnována čečenským bojovníkům), a také jeho legendární báseň-píseň „Dva kolory". Z nových knih: Eva Pavlíková, Karel Sládek: Sociální situace a religiozita ukrajinských migrantů v ČR. Bohdan-Ihor Antonyč: Zelené Evangelium. Radka Bzonková, Lukáš Babka: Jen jeden osud - Antologie sovětské táborové prózy. Mykola Zinčuk: Ukrajinské lidové pohádky: pohádky zakarpatské. Mychajlo Rega: Moudré výrazy. Nové disky: Zlatá kolekce: nejlepší ukrajinské balady. Sestry Teľňuk: nejlepší živé koncerty. Sami svoje: Proč dolu? Nina Matvijenko: Podzim je tak milý. Dmytro Kirnos, Oleksij Revenko: Sochař pohledu. Zlatá kolekce: ukrajinský tanec. Cesta chutným Zakarpatím. (DVD). Na závěr pro zábavu - anekdoty a křížovky.
Příjemně čtení přeje Oleksa Livinský,
redakce Porohů.