Porohy 4/2007
Další podzimní číslo časopisu Porohy nám přináší smutné vzpomínky na události z let 1932-1933, kdy Ukrajinu decimoval uměle vyvolaný Hladomor. Přesto se začtěme i do článků méně smutných.
Další podzimní číslo časopisu Porohy nám přináší smutné vzpomínky na události z let 1932-1933, kdy Ukrajinu decimoval uměle vyvolaný Hladomor. Přesto se začtěme i do článků méně smutných. Například v Kronice společnosti nás kolektiv Rodyna seznámí se zpracováním díla Ivana Nečuj-Levyckého „Oj, nechody Hrycju, ta j na večornyci", podzimní atmosféru vyplňují pravidelně Dny ukrajinské kultury v ČR. Vzpomeneme zde vernisáž výstav Myroslava Zuzuka a Iryny Maževské, koncert kapely Ignis a galakoncert ukrajinských kolektivů, kde se vyjímaly například „divoké tance" mladých protagonistů. Akce Dnů kultury zaujaly také nové diváky. V době, kdy centrum Prahy zaplavili neonacisté i anarchisté, vařili v pražské Lucerně národnostní menšiny své polévky. Ukrajinci a boršč obsadili druhé místo. Diskusi o Hladomoru na Ukrajině a reakci bývalé ČSR na tuto událost zorganizovalo u kulatého stolu Velvyslanectví Ukrajiny a Slovanská knihovna v Praze. Nejstarší členka Ukrajinské iniciativy paní Pavlína Benoni vzpomínala pochmurné události té doby, k historickým událostem 30. let se vyjádřila i na programu ČT 24.
V Pražském zrcadle se tentokráte objevila tématika Moravského kraje. Profesor Josef Anderš vypráví o úspěších i problémech oddělení ukrajinistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Přestože je o mladé oddělení ze strany světových jazykovědců zájem, tzv. „kádrový problém" není spojen pouze s minulostí, naopak trápí úzce profilované obory i nadále. Vedoucí ukrajinistiky se dělí také o vlastní názor při analýze česko-ukrajinských vztahů.
Jim se také věnuje Ukrajinské panorama s tématem fenoménu českého turisty ve vesnici Koločava na Zakarpatské Ukrajině. Vesnice se zcela jistě mění. Romantika je komerční, na poloninách častěji vyskytují výkonné džípy, dobrodruzi s ruksaky tak ztrácejí iluze o nedotčenosti krajiny.
Nezávislost se zcela věnuje pětasedmdesátému výročí Hladomoru na Ukrajině. Historik Oleksandr Palij naznačuje, že vedení Sovětského svazu provádělo v letech 1932-1933 systematickou genocidu ukrajinského národa. V sevření vojsk Ukrajina strádala, lidé umírali hlady, pojídali vše možné, dokonce jsou dokladovány případy kanibalismu... V tu dobu však vedení SSSR exportovalo tuny zrní za hranice Ukrajiny. Fakta svědčí o tom, že hlad v roce 1933, o kterém se dlouhá léta nesmělo ani mluvit, byl vyvolán uměle. Dopis ukrajinských organizací do Parlamentu ČR s žádostí, aby Česká republika uznala Hladomor na Ukrajině jako genocidu národa je v plné verzi umístěn jak v časopise, tak i na stránkách www.ukrajinci.cz. Krátké informace z Ukrajiny rovněž nejsou potěšující. Za jeden měsíc se objevily tři tragické události - výbuch šachty v Donecku, plynu v Dnipropetrovsku a ekologická katastrofa u Kerče.
Rubrika Naše květy komentuje události „ukrajinské Evropy". V Budapešti se Viktor Juščenko setkal s představiteli ukrajinských diaspor. Předseda UIČR ho osobně seznámil s problematikou Muzea osvobozeneckého boje Ukrajiny v Praze a prezentoval časopis Porohy. V rubrice se vypráví také o ukrajinském tisku v Itálii a hrozícím zániku ukrajinské knihovny v Moskvě.
V migrantské Čtvrté vlně nalezneme i petici, kterou v Pardubicích podepsali aktivisté, kteří nesouhlasí s přílivem zahraničních pracovníků. Proslulá zelená karta - nový projekt vlády ČR, vstupenka do země snů, která má spojit pracovní povolení a pracovní vízum v jediný dokument, tím pak ulehčit žadatelům od byrokratických komplikací. Evropa schválila readmisní dohodu s Ukrajinou. Kontroverzní zákon o pobytu cizinců byl postoupen Senátu ČR. Občané Ukrajiny žijící v ČR budou mít po vstupu státu do Šengenského prostoru možnost cestovat po Evropě bez víz, pravidla pobytu však budou přísnější.
Kaleidoskop se navrací k tématu Hladomoru a uveřejňuje „Hladové verše" - tragický folklór z 30. let, kdy lid skrze slzy notoval: „Není chleba, není slaniny, jenom v kině hloupé vidiny". Kromě jiného je dostupná i přívětivější „Nová hudba" věnující se ukrajinskému popu. A nakonec několik anekdot a křížovka. Pohlédněme však i na reklamy Ministerstva vnitra a pojištění VZP...