Porohy 4/2005
Úvodní slovo šéfredaktora čtvrtého čísla časopisu Porohy se opírá o náladu babího léta, které přeje všem klidným a teplomilným povahám. Tak tedy Porohy počtvrté, o nás i o jiném.
Úvodní slovo šéfredaktora čtvrtého čísla časopisu Porohy se opírá o náladu babího léta, které přeje všem klidným a teplomilným povahám. Tak tedy Porohy počtvrté, o nás i o jiném. Kronika společnosti je zaměřena především na sváteční chvilky nezávislosti Ukrajiny. Již čtrnácté výročí si 24. srpna připomněli všichni, pro které tato událost není pouhým datem v kalendáři. K významným diasporním událostem přiřaďme i vydání českého překladu Ševčenkova Kacíře, rozhodně nezapomeňme na začátek nové fotbalové sezóny klubu FK Forum!
Pražské zrcadlo se rozrůstá. Vedle pravidelné rubriky Mykoly Mušinky o Svatyni ukrajinské emigrace, se objevuje i zrcadlo moravské. Nové zrcadlo z regionu nám poskytuje rozhovor s Martinem Mitašem, který již patnáctým rokem pracuje jako český průvodce v Karpatech. Čtivý historický exkurz za ukrajinským učencem Oleksandrem Kovalenkem, pohled do podpalubí křižníku Potěmkin, vzpomínka na schopnou Kateřinu II, ale i skrytý kurz analytické geometrie a základy vyšší matematiky hledejme v Ukrajinské panoramě v článku Lva Pavlucha Hrdina křižníku Potěmkin. Zastavme se též u nového esejistického seriálu Tarase Muraška o Ukrajině a Evropě. Autor zde předkládá komponovaný výklad vlastních názorů a snaží se odpovědět na otázku: Co může Evropa odpustit Ukrajině?
Osobností časopisu pak nazvěme uměleckého mistra tesaře a předsedu chomutovské ukrajinské organizace Zvony naděje Valerije Kulackého, který se čtenářům „zpovídá" v rubrice Podnikání.
„Jsem babím létem spoután a nemohu se hnout, podzimu hoří doutnák a hrozí vybuchnout...„ Část textu písně jedné nezávislé folkové kapely snad navodí atmosféru textu Pomerančové záchytky v Nezávislosti, textu o možném rozčarování pomerančovou revolucí, návratu kučmizmu, o nedůvěře podnikatelů investovat na Ukrajině. Nicméně, popularita Viktora Juščenka a JulieTymošenkové stále přetrvává.
Rozšířená rubrika Naše květy po celém světě nabízí Ukrajinské slunečnice od Detroitu, tedy největší ukrajinský folklórní festival v USA. „Chovali se ke mně jako k psovi" , říká Oľha Ficaj, která svého manžela, Alžířana, potkala v České republice. I o prolínání zcela odlišných kultur je tato smutná výpověď Ukrajinky, s netrpěním čekající na své dva syny. Rubriku o ukrajinských květech ve světě obohacují také články z Velké Británie, Rumunska, Španělska, Rakouska či Bosny a Hercegoviny.
Analyticko-kritický článek Diskriminace legální migrace se již v záhlaví opírá o státní návštěvu prezidenta Václava Klause na Ukrajině a tvrdí, že „ne všichni Ukrajinci v České republice jsou zde nelegálně". Může snad těmto lidem pomoci sám prezident Viktor Juščenko? Dočteme se v rubrice Čtvrtá vlna
Český turista „východňár" bude snad konečně uspokojen. Je tu ukrajinský turistický průvodce. A jak by se Vám líbila „Pryruka dlja rháče" ? VKaleidoskopu nových publikací, kompaktních disků a zajímavostí objevíme též text o jednom tragikomicky zpotvořeném překladu. Vasyl Machno, překladatel a básník se v závěru čtvrtého letošního čísla představuje veřejnosti svými Básni o New Yorku i o jiném.
Příjemné čtení přejí Bohdan Rajčinec a Vaše Porohy.