Porohy 1/2008
Jarní číslo časopisu Porohy vychází v době Velkého půstu (podle starého stylu letos oslavíme Velikonoce až koncem dubna), proto se autoři tohoto čísla věnují tématice především duchovní, aktuálně se zamýšlejí i nad osudem ukrajinských mohyl v&nb
Jarní číslo časopisu Porohy vychází v době Velkého půstu (podle starého stylu letos oslavíme Velikonoce až koncem dubna), proto se autoři tohoto čísla věnují tématice především duchovní, aktuálně se zamýšlejí i nad osudem ukrajinských mohyl v ČR.
V Kronice společnosti vzpomínáme tradiční dny Tarase Ševčenka. V Praze a Chomutově svůj sváteční příspěvek nabídly také soubory Berehynja a Zvony naděje. Ukrajinský velvyslanec v ČR Ivan Kuleba slíbil, že pomník Ševčenka spatří Praha již v tomto roce. V rámci festivalu Jeden svět byl prezentován také DVD - dokument z Rachovského regionu Zakarpatské oblasti „Půl čtvrté". Patnáctému výročí česko-ukrajinských diplomatických vztahů byla věnována konference na Ministerstvu zahraničí ČR, velvyslanectví pak nabídlo hostům chutné varenyky. Seriál Ulice formuje názory českých dětí o Ukrajincích - UIČR dále zajišťuje přednášky pro školy. Zakarpatí podepsalo s Vysočinou dohodu o partnerství. „Zemanův" kraj vyčlenil na spolupráci s Ukrajinci 5 mil. Kč. Bez reportáže z Malanky to snad ani nejde, proto několik slov o akci, na které se našinec každoročně shromažďuje...
Pražské zrcadlo se zajímá o stav ukrajinských mohyl v ČR. Publicista a spisovatel Roman Kovaľ se problematice věnuje opravdu důkladně. V analytické reportáži z pražských Olšan, Poděbrad, Liberce, Jablonného v Podještědí nebo Terezína apeluje na každého Ukrajince. Ničení a mizení mohyl má přestat. UIČR informuje o stavu ukrajinských hrobů v Poděbradech.
Rubrika Nezávislost není protentokrát zavalena ukrajinskými domácími problémy a zajímá se spíše o sociální otázky Ukrajinců žijících v ČR. Televizní film o vykořisťování „ukrajinských dělnických duší" bude uveřejněn v tomto roce. Scénář „Do Česka" existuje již několik let, přesto se jím zabýval režisér Jaroslav Brabec až nedávno. V Českých Budějovicích zadrželi dva klienty zprostředkovávající práci svým krajanům. Charita ČR varuje spolupracovníky na Ukrajině, kteří podporují legální migraci do ČR. Vrchní soud ČR vrátil kauzu podezřelého ukrajinského násilníka nižší instanci. Policie vyhlásila nábor představitelů národnostních menšin do svých školních řad.
V rubrice Naše květy vypráví mladá německá učitelka o zkušenostech s ukrajinskými studenty. Prý jsou málo samostatní, zato však milí. „Němci jsou úplně jiní", dodávají představitelé ukrajinské menšiny z Německa.
Čtvrtá vlna. Česká vláda nakonec neprosadila projekt domicilu (místo stálého pobytu fyzické osoby nebo sídla právnické osoby; trvalé bydliště osoby v určitém státě), kvůli kterému by byl zájemce o práci v ČR nucen vytasit dvoutisícovou bankovku měsíčně navíc. Tvrdší kontroly procesu vydávání víz? Ne. Parlament rozhodl, že nebude ještě více komplikovat práci konzulátům. Příkazy k bankovním převodům peněz z Ukrajiny budou zjednodušeny. Národní banka Ukrajiny povolila vývoz vyšších objemů finančních prostředků. Zkouška z českého jazyka pro žadatele o trvalý pobyt nebude tak složitá, postačí znalosti na základní úrovni A1. Podle údajů ČNB zaslali pracující na Ukrajinu v loňském roce 800 milionů EUR.
Kaleidoskop se vrací k tématice migrační. Maryna Voronina, nepříliš známá ruská novinářka, pracovala v ČR mezi dělníky z Ukrajiny. Popisuje dojmy - nekonečná práce bez platu, spaní na studené podlaze v přeplněném bytě, nájezdy policie, okrádání a život v nejistotě. Nárys autorky není určen lidem slabších povah. Porohy však nechtějí uzavřít první letošní číslo pesimisticky, proto informují o knižních novinkách Žadana, Andruchovyče, Dubynjanské, Havroše a jiných. Muzika kapel TNMK a Mandry, několik anekdot a křížovka též podpoří dobrou náladu čtenáře.
Ať se daří. Vaše Porohy a Bohdan Rajčinec