Porohy 1/2006
Časopis Porohy vstoupil tímto číslem do života roku třináctého, doufejme, že šťastného.
Vážení čtenáři.
Časopis Porohy vstoupil tímto číslem do života roku třináctého, doufejme, že šťastného. V Kronice společnosti Vás osloví tradiční společenské setkání Ukrajinců v centru Prahy MALANKA s fotoreportáží, společně se pozastavíme nad aktuálními událostmi v životě ukrajinské diaspory v ČR, zahrajeme si šachy či navštívíme nové ukrajinské centrum v Chomutově. Rubrika také informuje o nových ukrajinských webových stránkách MPSV ČR, výsledcích prvního měsíce zapojení Ukrajinců do projektu „Aktivní výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků", informační kampani pro regulování nelegální migrace v ČR a tragickém požáru na ubytovně v Mochově, kde uhořeli tři ukrajinští dělníci.
V rubrice Pražské zrcadlo se pozastavíme nad článkem o Masarykovi a Ukrajincích - tradičním tématem, nyní s netradičním komentářem kyjevského odborníka Ihora Meľnyčenka. Kalisija Fedoruk nám představí autora 22 geniálních knih, věčného vyhnance a rebela Ulase Samčuka, publicistu, jenž zanechal své stopy i v zemích českých. Lev Pavluch uzavírá seriál o bratrech Tymošenkových, vyzdvihuje aktivitu vědců a navazuje tak na články předchozí. Zajímavou premiérou v časopise je jistě článek Ihora Faltuse, který se týká fenoménu vodky. Otázka zásadní... Pít či nepít? Historicky-analytický článek se pozastavuje nad kvalitou této lihoviny, způsobem konzumace, v neposlední řadě i nad léčivými účinky blahodárné tekutiny. Ukrajinská panorama představuje čtenářům současnou hvězdu ukrajinské literatury Jurije Andruchovyče. V článku se na tři dny obrazně přeneseme do Berlína a prožijeme zde neformální setkání se skromným intelektuálem, autorem několika ukrajinských bestsellerů. Průvodcem nám bude autor článku Taras Muraško.
Nezávislost se pouze krátce pozastaví nad událostmi na Ukrajině. Život země je ovlivněn parlamentními volbami. Rubrika se věnuje i bytové aféře v Kyjevě a pracovní návštěvě premiéra Jurie Jechanurova v Praze.
Vysloví-li hudební fanda slovní spojení americko-ukrajinsko-romský punk, pak je namístě představit „partičku" Gogol Bordello - kapelu ve světě známou především díky strhujícímu rytmu a nekonformnosti. Její předák, Kyjevan, původem ze Zakarpatské Ukrajiny, se zúčastnil filmu „Everything is Illuminated". Zahrál si zde se známým „Frodem" (Elijah Wood). Film se natáčel v Čechách, jeho příběh se však odehrává na Ukrajině. Dále čtěme v rubrice Naše květy v celém světě.
Čtvrtá vlna se věnuje problematice migrace. Již po pěti letech totiž mohou cizinci žijící v ČR zažádat o trvalý pobyt nebo status residenta EU. Detaily se zájemci o věc dozvědí právě zde. V závěru rubriky věnované praktickým radám se dozvíme leccos o peripetiích spojených se slovenskými tranzitními vízy, také o tom, jak rozlišit české turistické vízum od pracovního.
V Kaleidoskopu je nám předkládán kulturní přehled o knižních i hudebních ukrajinských novinkách, dále esej o subjektivním přístupu české žurnalistiky k Ukrajincům. Opravdovým skvostem je poezie Pavla Čučky, seznamme se s ní tedy v básních, které v mnohém předčí naše očekávání. Berme však šéfa centra smíchu v Užhorodě, knajpy Deca u notarja s nadhledem, jelikož veledíla typu O vejcích či Mám rád hnůj nás trefně pobaví, urazí pouze provinilce...
Příjemné čtení přejí
Bohdan Rajčinec a Vaše Porohy