5. 12. 2024 03:19
„Atomové město“ Slavutyč na Ukrajině zve na rezidenční pobyt 14 tvůrců, výzva platí i pro Čechy
Hledá se 14 architektů, urbanistů a umělců, kteří by chtěli prozkoumat ukrajinské město Slavutyč.
Město v bývalém Sovětském svazu vzniklo v druhé polovině 80. let pro zaměstnance černobylské jaderné elektrárny, kteří před havárií žili ve městě Pripjať.
Tvůrce zvou představitelé Festivalu filmu a urbanismu 86. Pobyt potrvá čtyři týdny, od 18. dubna do 13. května.
Účastníci rezidence by měli pocházet – nebo alespoň k nim mít blízký vztah – z měst, podle nichž se ve Slavutyči jmenují jednotlivé městské části: Baku, Tbilisi, Jerevan, Talinn, Riga, Vilnius, Kyjev, Petrohrad, Moskva a Bělgorod.
Výzva platí i pro zájemce ze zemí mimo bývalý SSSR, konkrétně z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, ti se mohou věnovat městským čtvrtím, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu a nejsou spojeny s konkrétním městem nebo zemí – Pečerské, Dobryninské a Černihivské. Nejnovější čtvrtí ve Slavutyči je Athénská, vystavěná v roce 2014.
Ta je pochopitelně určena pro účastníka z Řecka.
Město je pozoruhodné způsobem svého vzniku – po černobylské katastrofě ho týmy architektů a stavitelů z osmi různých republik Sovětského svazu vybudovaly doslova „na zelené louce“. Čtvrti pak dostaly svá jména podle toho, odkud stavaři pocházeli.
I v architektonických řešeních si lze povšimnout některých rysů typických pro konkrétní republiky.
První obyvatelé se sem nastěhovali v roce 1988, dnes tu žije kolem 25 000 lidí. Právě architektonická osobitost města byla důvodem, proč si toto poměrně odlehlé místo na lesnatém severu Ukrajiny vybrali zakladatelé filmového festivalu 86, věnujícího se architektuře a urbanistice, který se zde koná každý rok na jaře.
Úkolem účastníků bude reflektovat jedinečnou historii města a budoucnost jeho čtvrtí v éře nejistoty a proměnlivých identit.
Během pátého ročníku Festivalu filmu a urbanismu 86 ve dnech 9. až 13. května 2018 pak proběhne veřejná prezentace výsledků jejich práce. Úlohy kurátora se zhostí kolektiv METASITU, který odpovídá za urbanistickou složku festivalového programu.
Žádosti o účast na rezidenci lze podávat do 7. března. Podrobnosti v angličtině a kontaktní údaje naleznete zde. Členy poroty jsou mimo jiné Viktor Koreň, programový ředitel jihlavského filmového festivalu, nebo Zuzana Kotiková, pracující na projektu košických uměleckých rezidencí K.A.I.R.
Připomeňme, že česká sociální umělkyně Kateřina Šedá v průběhu let 2015 až 2017 ve Slavutyči uskutečnila velký projekt Made in Slavutych, který vyvrcholil na konci října tím, že skupina Slavutyčanů uspořádala ve slavné Jurkovičově vile v Brně ukrajinskou svatbu pro vybraný český pár.
autor:Miroslav Tomek
foto http://www.86.org.ua/en/urban-residency-2018/
Více info na https://wave.rozhlas.cz/atomove-mesto-slavutyc-na-ukrajine-zve-na-rezidencni-pobyt-14-tvurcu-vyzva-plati-6821662