Živí, 2008, rež. S. Bukovskyj

demoverze

Youtube.Com demoverze

 

Youtube.Com

http://www.youtube.com/watch?v=oE_jDtePXhA

Zdroj:  http://www.youtube.com/watch?v=oE_jDtePXhA

 

Byly ještě dětmi, když jejich rodičům všechno vzali. Rolníci, kteří žili a pracovali na nejúrodnější půdě světa, byli necháni  napospas hladu a pomalé smrti. Z těch, kteří přežili, byla vytvořena armáda otroků. Až teď tito lidé hovoří o svých zážitcích. O tom, jak jejich rodiče byli taženi do "světlé budoucnosti". Jak jim brali i to poslední...  Jak vymíraly vesnice. A o tom, jak přežili...  

"Bylo by lepší, kdybychom se vůbec nenarodili", říká jedna z hrdinek filmu.

V prologu ukrajinský prezident Viktor Juščenko vzpomíná na svou babičku, která přežila velký hladomor. Ve své  rodné vesnici Choruživka (oblast Sumy), ukazuje hroby obětí Hladomoru.

Pak následuje zralé pšeničné pole, které v sobě  nese vzpomínku na vzdálenou, a přesto blízkou minulost... Autoři odmítli  hudební doprovod, který je obvyklý u dokumentů. Zde jsou pouze blízké zvuky skřípání, ptačí písně a zpěv hrdinů dokumentu.

Tragédie Hladomoru let  1932-33 na Ukrajině je vetkaná do dramatu příběhu světové krize 30. let: ochromení ekonomiky ve Spojených státech, příchod Hitlera k moci v Německu, válka mezi bolševickou vládou pod vedením Stalina a rolníky. Rolníci bránili soukromý majetek a buď  přiznali porážku, nebo zemřeli.  Ale v roce 1933 byli zbaveni sebemenší možnosti volby.

Unikátním průvodcem peklem této tragédie je britský novinář Gareth Jones, jehož pravda o tom, co se stalo na Ukrajině, nebyla slyšena na Západě. I když  o situaci na Ukrajině  dobře věděli...Důkazem jsou v tomto filmu  zveřejněné dokumenty.

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace