Porohy 1/2010
Letošní jarní vydání časopisu vychází „pod vlivem" prezidentských voleb na Ukrajině, o kterých se hojně mluvilo jak v českých, tak i zahraničních médiích.
Leden - únor 2010
Letošní jarní vydání časopisu vychází „pod vlivem" prezidentských voleb na Ukrajině, o kterých se hojně mluvilo jak v českých, tak i zahraničních médiích. Samozřejmě, jejich výsledky ovlivnily i obsah našeho periodika. Ukrajinská diaspora převážně nebyla spokojena s výsledkem voleb, neboť voliči - občané Ukrajiny žijící jak v zahraničí, tak i ve většině regionů Ukrajiny, hlasovali pro jiného kandidáta, přesněji kandidátku, která, podle jejich názoru, je více demokratičtější, proevropštější. Nicméně volba je volba a "vítěz bere vše", i když oficiálně měl kandidát přednost o pouhá 3 procenta...
Kronika společnosti - rubrika, která vypráví o nedávných událostech, které se uskutečnily v životě ukrajinských organizací v Praze a dalších městech ČR. A těch během především ševčenkovských svátků nebylo málo.
Nejdůležitější je ples Malanka, který tradičně organizuje UIČR. Po roční přestávce se odehrál v klubu Barikádníku, v blízkosti stanice metra Strašnická. Tentokrát byl zdoben americkým přízvukem vokálního, převážně dívčího anglicky mluvícího souboru Gospel Limited; jako vždy, na vrcholu byla „žena-had" Tamara Bjeske, skupina Ignis, taneční skupina "Dželelo" a tradiční hosté z Polska - Ruch. Malanku navštívilo asi 200 lidí, měly zde úspěch i starší čísla Porohů.
Na začátku března Ukrajinci vzpomínají svého největšího básníka - Tarase Ševčenka. U jeho památníku položili věnce velvyslanec Ukrajiny Ivan Hrycak a předseda UIČR Viktor Rajčinec. Koncerty a vystoupení uspořádala sdružení Svoboda a Berehyňa. Také vypravíme o novinkách na ukrajinistikách univerzit v Brně a v Praze, zejména o překladech studentů a pedagogů FF UK díla tzv. Stanislavského fenoménu.
Dále se v rubrice jedná o průběhu voleb ukrajinského prezidenta na ambasádách v ČR (většinou - pro Tymošenkovou), o ukrajinské škole v Praze, o divadlu a taneční skupině Džerelo, která oslavila pět let od svého vzniku. Pietní akci na památku členů OUN, kteří jsou pochováni na Olšanském hřbitově, uspořádalo sdružení Svoboda.
Pražské zrcadlo nás vrací zpět do historie. Sofie Rusová patří mezi nejvýznamnější osobnosti ukrajinské diaspory v Čechách. Oslovovali ji jako „švédsko-francouzskou moskvofilku", zároveň ji uznávali jako „matku ukrajinské pedagogiky".
Ukrajinské panorama se věnuje stále žhavému tématu: vízům. Obsáhlý rozhovor s českým konzulem ve Lvově Davidem Pavlitou se zaměřuje na nejnovější vývoj v této instituci, na poslední změny v legislativě. Proč se v poslední době vydává tak málo dlouhodobých víz a co je nového v systému Visapoint? "Jsme přísní, ale spravedliví, žadatelům je lepší hned říci pravdu", - odpovídá úředník.
Naše podnikání jakoby pokračuje v tématice migrací. „Utekly jsme před záplavami...», - říká Ukrajinka Kateryna Hubaľ, která vyučuje hudbu v Brně. Před 17 lety její manžel - bývalý učitel - jako zakarpatský průkopník odjel do Čech vydělávat na stavbu nového domu. Stal se z něj úspěšný podnikatel, časem se za ním na Moravu přestěhovala i manželka a děti. Rodina zůstala na novém místě.
Paní Kateřina doporučuje novodobým migrantům, aby se chovali k nové, i když cizí zemi, s úctou a zároveň prezentovali klady své země. "Potřebuje ČR integraci?" - komentuje dopisovatel z Klatov Vasylij Stachniv, který tvrdí, že přistěhovalci zde zůstanou, ale pochybuje o účinnosti bezplatných poraden, kterých je zde hodně, a které působí díky státním a evropským fondům.
Nezávislost se vrací k horkým událostem na Ukrajině. Představujeme novou vládu v Kyjevě. Ti, kdo ji vytvořil - stará garnitura sahající do doby před rokem 1989. Jejím základem je administrační systém kučmovské éry. I když se kolem roku 2000 ještě hrálo na demokracii a "Evropu", nová vláda v čele s prezidentem patrně otevřeně převezme proruský, nebo spíše proputinský kurz.
Začínaje prodejem kremelského systému dopravy plynu, konče protlačením ruského jazyka ve všech veřejných prostorách. Příkladem není jen zvolení premiérem Rusa Azarova (díky přeběhlíkům v parlamentu), ale také otevřeného ukrajinofoba Tabačnika - paradoxně - ministrem školství Ukrajiny. Dále se krátce zastavujeme nad výběrem zajímavých a důležitých událostí. Naše květy - zde vyprávíme o nedávno zesnulé britské ukrajinistce Věře Rič, a také o knize, která vyšla v Ivano-Frankivsku - „Kronika italského zarobitčanství".
Čtvrtá vlna - témata věnovaná migraci. Vyprávíme o tom, že MPSV ČR omezilo vydávaní pracovních povolení pro občany Ukrajiny, kteří se ucházejí o práci v zemi. Ukrajinský parlament konečně povolil občanům Ukrajiny pracujícím v zahraničí vjezd vozidel s cizími SPZ na ukrajinu, a to na dobu 2 měsíců. Také vyprávíme o zrušení povinnosti dokládat lékařskou zprávu při podání žádosti o dlouhodobá víza, změny ve zdravotním pojištění a o nových možnostech cizinců, kteří získali dlouhodobé národní vízum, zejména tranzitu přes třetí země EU.
Kaleidoskop. Tentokrát je tato rubrika méně obsáhlá. Publikujeme satirický „zákon o Azarovi", který byl sestaven již před 3 lety, a také karikatury a vtipy. A nakonec... Jak jste si všimli, časopis doznal jistých grafických změn. Budeme rádi za příspěvky obsahové i finanční, například podporou ve formě objednávky předplatného. Děkujeme vám.
Vaše redakce.